• EPIRB ve SART Nedir? Nasıl Çalışır? Ne işe Yararlar?

  EPIRB ve SART Nedir? Nasıl Çalışır? Ne işe Yararlar?
  EPIRB Acil Durum Lokasyon Belirten Radyo Vericisi (Emercency Position Indicating Radio Beacon) cihazı adından da anlaşılacağı üzere geminin terk edilmesini gerektirecek(batma, yangın vb..) acil bir durumla kaşılaşıldığında duruma göre elle devreye alınan (veya genelde suya düşünce otomatik) olarak devreye giren, denizdeyüzen, ışıklı görsel uyarı (flash) veren ve406MHz / 121.5MHz frekanslarından acil durum sinyalleri yayınlayarak uydu ve kara istasyonları tarafından tespit edilmeyi sağlayan bir cihazdır.
  Tüm dünyadaki EPIRB acil durum sinyalleri SARSAT (Fransa-Kanada) ve COSPAT (Rusya) uydu sistemleri ile takip edilir ve bir sinyal alındığında 2-5km hassasiyetleyeri tespit eder ve ilgili (en yakın) acil durum arama kurtarma birimlerine iletir. EPIRB cihazları monte edildikleri teknenin tüm bilgilerini (adı, çağrı kodu, bayrağı vb.) içerir, böylece en hızlı ve uygun arama kurtarma çalışması gecikilmeden başlatılabilir.
  Cihazın en az 48 saat çalışabilecek şekilde batarya sistemi vardır.

  SART Arama ve Kurtarma Alıcı-Vericisi (Search and Rescue Transponder) acil durumda olan geminin çevresindeki gemilerin radarlarına iz bırakıcı bir sinyal yayınlayanaktif radar yansıtıcısı (reflektörü) dır. Böylece acil durumdaki gemiye gelen yardım gemileri yeri kolayca tespit edebilirler. Cihaz acil durumda gemiyi terk ederken can kurtarma salına (veya kişilerin yanına) alınır ve elle çalıştırılır. Cihaz çalıştığında bekleme konumunda durur, ancak yakında radar sinyalleri sorunun yaşandığı noktaya ulaşan bir gemi varsa bu geminin radar ekranında görünecek özel işaretler üretir. Yakında bir gemi yoksa cihaz çalışmaz.

  Bir gemiden birden fazla SART cihazı varsa hepsi aynı anda çalıştırılmaz, sıra ile devreye alınırlar. SART cihazları 96 saat bekleme (standby) + 1 saat yayın yapacak sürece batarya kapasitesi içerir. Yayın süresi arttıkça bekleme süresi de düşer.

  EPIRB ve SART birbirleri ile kombine çalışan, birbirlerine tamamlayanacil durum cihazlarıdır. İlk başta EPIRB acil durum sinyalini uydular üzerinden arama kurtarma ekiplerine ulaştırır, SART ise bu sinyaller üzerine bölgeye gelen arama kurtarma ekiplerinin olay yerini kolayca bulmalarına yardımcı olur.


  EPIRB (406 MHZ) NEDIR?

  Cospas-Sarsat Sistemi uydularını kullanarak çalışan acil durumlarda yer bildirme (emergency position indicating radio beacon) cihazıdır. ELT (emergency Locator Transmitter) uçaklar, PLB (personel locator Beacon) ise dağcıların kullandığı eşdeğer cihazlardır.

  Tehlike anında (gemiler için batma) cihaz manuel ya da otomatik olarak cospas-sarsat uydularına sinyal gönderir. Gönderenin kimlik bilgilerini içeren sinyali alan uydular ilgili LUT’a (local user terminal) gönderir. LUT’lar sadece bilgisayarların olduğu otomasyon istasyonlardır. LUT’da alınan pozisyon bilgisine göre ilgili Kurtarma Koordinasyon Merkezi’ne (RCC) bu bilgiyi iletir.
  Kurtarma Koordinasyon Merkezi uygun olan Arama Kurtarma Gemilerini, uçaklarını bilgilendirir. Tehlikeli bölgeye telsizle yayın yaparak etrafta yardım edebilecek diğer gemilere ulaşmaya çalışır.


  Bir örnekle zenginleştirecek olursak;
  Samsun Limanı 60 deniz mili kuzeyinde bir gemi batarsa, devreye otomatikman giren geminin EPIRB’i cospas-sarsat uydusuna kimlik bilgilerini gönderir. Uydu da gemiden gelen kimlik bilgilerine saptadığı pozisyon bilgisini de ekleyerek Ankara Denizcilik Müsteşarlığı’na (RCC) iletir. Ankara’da her zaman hazır bulunan Kriz Masası da Samsun Türk Radyo’ya, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bilgileri gönderir ve geminin yerinin saptanması ve personelin kurtarılması için operasyonu başlatır. Bu operasyonda kaza yerine yakın bölgelerde bulunan gemi ya da görüş durumuna göre uçakların kullanılması en süratli sonucu verir.


  This article was originally published in forum thread: EPIRB ve SART Nedir? Nasıl Çalışır? Ne işe Yararlar? started by Elektronik View original post