Microsoft Security Essentials (MSE)nedir? Niçin kullanılır? ve neden ücretsizdir?
Merhabalar. İlk güncemi sizlerle paylaşırken garip duygular içerisinde olduğumu itiraf etmeliyim. Daha sade bir dil ile meramımı anlatmaya çalışacağım. Eğer hatam varsa affola.

Neyse konumuza giriş yapalım. Son günlerde Microsoft Security Essentials hakkında kimilerinin "Alt yapısı iyi yapılmamıştır (!)" kimilerinin ise "virüsten beterdir (!)" yorumlarını okuyorum. Hatta sanki Microsoft Apple gibi bir şirkette (!) her şeyden ücret alıyormuş gibi "Microsoft ve bedava (!) Tuhaf" sözleri de beni hayretler içerisinde bırakıyor.

Kimi uygulamalara göre daha hafif ve neredeyse hiç pop-up uyarısı vermeyen MSE'yi Microsoft genel kullanıma açmaya hazırlanıyor. Ücretsiz olarak kullanılacak yazılımı istediğiniz sayıda Windows XP, Vista ve 7 yüklü işletim sisteminize yükleyebileceksiniz. Ama Microsoft neden güvenlik alanında bir yazılım yazma ihtiyacı duydu?

Aslında zaten böyle bir yazılım var. Adı ise Forefront Client Security (FCS). Hatta kod adı "Stirling" olan 2. versiyonu Windows 7 ile tam uyumlu. Fakat FCS kurumsal müşterilere yönelik bir uygulamadır.

Fakat FCS firmalar için Yönetim Konsolu olarak görev yapıyor olsa da ücretli bir uygulama ve tek kullanıcı için bir senelik kullanım bedeli 12.72 dolar. Tabi bu bedel sunucu bazında 2500 dolara kadar ulaşabiliyor. Ve asıl bomba MSE, Microsoft'un FCS tabanlı geliştirdiği bir güvenlik yazılımı olacak.

Aslında FCS ücretli olurken MSE'nin ücretsiz olması Microsoft'un yararına. Neden mi? Kişisel bilgisayarlara yönelik bu uygulama ile Microsoft diğer yazılımları yüzünden oluşan güvenlik açıklarını tek bir paket halinde kapatabilecek. Kulağa güzel gelen bu yöntemin ne kadar etkili olacağı halâ muallakta. Zamanla nasıl bir sürecin bizleri beklediğini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Kulağıma "Hadi ordan. Nedir bu Microsoft yandaşlığı" sözleri geliyor nedense.

Tamam, işin bir de ekonomik yapısından, diğer firmaların MSE'ye bakış açısından bahsedelim. Morro kelimesi internet üzerinde konuşulmaya başlandıktan bu yana bazı firmaların satışlarında ufakta olsa (!) bir düşüş yaşandı. Nedir bu korku?
Kendi ürettiği işletim sistemine kendi güvenlik yazılımını yazması o kadar korku verici mi?

Ben ve benim gibi pek çok kullanıcı işletim sistemi olarak Windows'u tercih ediyoruz. Soruyorum sizlere, neden kullandığımız sistemin geliştirilmesi, daha güvenilir hale getirilmeye çalışılması bizim de yararımıza olmasın?

http://www.chip.com.tr/blog/tuna/mse...eyin_2917.html