Sonuçlar 1 to 2 of 2

Konu: Atatürk Geri Gelse ...

 1. #1
  YaGMuR_CiNi
  Guest

  Atatürk Geri Gelse ...

  Atam geri gelir....

  mezarından çıkar ankara yollarında yürümeye başlar.etrafındaki dükkanlara bakar.tamamı ingilizce tabelalar,türkçe bile olsa ne olduğunu kavrayamadığı ilginç ışıklı tabelalar....

  şaşırır tabi baş öğretmen mustafa kemal.ilk elinde tebeşirle milletine türkçeyi anlattığı gün gelir aklına.gözleri nemlenir hafiften.sokaklarda yürümeye devam ederken,gözüne bir büfe takılır.gider efkarını az da olsa dağıtmak için büfeden sigara alır.paketin üzerinde "sigara öldürüré yazısını görür.bak bu güzel işte der kutuya bakarak-bilmeden bu yazının diğer ülkelerden bize geldiğini.bir gazete de alayım der hazır büfedeyken.alır geçer yanı başında bir banka oturur.gazeteyi süzer göz ucuyla.birinci sayfadaki magazin haberlerini görünce sevinir ,demek ki türkiyenin sorunu pek yokmuş der -bilmeden asıl sorunların 2. ve 3. sayfalarda yazdığını-.kısa sürede öğrenir tabi acı gerçeği gazetenin ortalarında.pkk haberleri,ölen türk kürt asker vatandaş haberleri,protesto veisyan fotoları ...neden? niçin? nasıl? kardeşlerimiz neden ve nasıl olur da bu hale gelir (ya da getirilir?)?sorar kendi kendine.yine geçmişi hatırlar;sırt sırta savaştığı aynı ülkü için aynı yola baş koyduğu halkı hatırlar kürdü türkü çerkezi lazı.. o anda içli içli sigarasına asılır ,o kadar asılır ki ucundaki kül tabakası üzerine dökülür.gazete ile külü silkeler, gazeteyi daha fazla okumadan hışım ile kalkar.güzündeki nem gider kan gelir.sinirlenir bütün bu gördüklerine okuduklarına. kalkar banktan yürümeye koyulur.

  bir kalabalık gözüne takılır.oraya doğru yönelir.bir bayan yerde kanlar içinde.üstü başı yırtılmış yatıyor.çantası yok.kapılmış kaçılmış belli.bir taksi durdurulur.kadını taksiye koymak ister çevredekiler.taksici almak istemez.kanlıdır bu seferki yolcu.koltukları deri kaplamadır taksicinin arabası,kan ile kirlenmesi olmaz....atam bir anda yığılır dizleri üzerine bu olayı görünce.yine dalar eski alemlere.nene hatunları hatırlar,yavrusunun çarşafını mermiye saran anaları,3 yaşındaki oğlunu hiç görmemiş görememiş babaları,eski dostukları vefaları.ne yapsın atam?yerde yatan kadına hiçbirşey yapamaz.koşar gider ordan kaçarcasına sanki suçlu o imiş gibi.

  koşar ,koşar ..naaşına anıtkabire geri döner.usulca o pirinç kapıyı açar yatar yatağına tekrar uyumaya (tabi uyuyabilirse).uyumaz artık,uyuyamaz.oradan göz ucuyla olanları izler.iç geçirir lanet okur her gün her saat her dakika bizlere.

  ataturk geri donse soyleyecegi ilk soz olmaz, sadece derin bir sessizlikle bakan kanlı bakışlar olur.

 2. #2
  maydanoz
  Guest

  Default

  tüyler ürperticiydi ne yalan söyliyim

Similar Threads

 1. 10 Kasım Atatürk' ü Anma Günü ve Atatürk Haftası
  By The Avatar in forum Özel Gün Kutlamaları
  CEvaplar: 8
  Son Mesaj: 05-01-09, 00:30
 2. Geri Dönüşüm kutusunu Geri getirmek
  By The Avatar in forum Teknik yardım-Donanım Birimleri
  CEvaplar: 1
  Son Mesaj: 18-06-08, 15:45
 3. 10 Kasım Atatürk'ü Anma ve Atatürk'ü Anma Haftası
  By Elektronik in forum Özel Gün Kutlamaları
  CEvaplar: 6
  Son Mesaj: 12-11-07, 17:14
 4. Geri Gel Ey Osmanlı !
  By YaGMuR_CiNi in forum Kitap
  CEvaplar: 0
  Son Mesaj: 24-10-07, 02:15

Tags for this Thread

Bookmarks

Gönderme izinleri

 • Yeni Konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız.
 • Eklenti gönderemezsiniz.
 • Mesajlarınızı düzenleme izniniz yok.
 •