MHP´nin teklifi AKP ve CHP´yi ürküttü


MHP, Meclis'teki bölücülerin dokunulmazlığının hemen kaldırılmasını istedi. AKP kendi dokunulmazlıklarını örtmek için karşı çıkmayı sürdürüyor. CHP de ona payanda oldu. Halktan MHP'ye büyük destek var
CHP'nin de AKP'den farkı yok
AKP seçim öncesi ve seçim sonrası ''Dokunulmazlıkların kaldırılacağı'' yönünde söz vermesine rağmen yan çizmeyi sürdürüyor. MHP'nin girişimine Başbakan Erdoğan karşı çıkıp "Demokratik yolla seçilip Meclis'e gelmiş insanları, antidemokratik uygulamalarla farklı mecralara itemeyiz" dedi. CHP Lideri Baykal ise tüm dokunulmazlık dosyalarının gündeme getirilmesini önerdi ve ''Herkes hesabını mahkemede versin. Buna destek veririz" dedi.
Millet bu oyunun farkında
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise, AKP'nin yan çizmesini eleştirerek "Bunlar dokunulmazlık zırhına bürünmeyi seven parti olduğu için, dokunulmazlıkla ilgili hiçbir adım atmamak için bula bula bölücülerin dokunulmazlığını bulmuş görünüyorlar. Bu da bölücülükle ilgili girişimlerin, kimin tarafından himaye edildiğinin kendileri tarafından ortaya konulmasıdır. Kendilerini örtmek için bunu kullanıyorlar. Milletimiz bunun farkına varacaktır" açıklaması yaptı.
MHP, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğüne yönelik suçlarda, milletvekillerinin dokunulmazlığının hemen kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği teklifini, partili milletvekillerinin imzasına açtı. Ancak MHP'nin sayısı değişikliğe yetmiyor. MHP'nin bu girişimine halktan da büyük destek geldi. AKP ise seçim öncesi ve seçim sonrası ''Dokunulmazlıkların kaldırılacağı'' yönünde söz vermesine rağmen yan çizmeyi sürdürüyor.
MHP'DEN DENGİR FIRAT'A: "HUKUK DEVLETİNDEN ANLAMIYOR" -
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AKP ve CHP ile hangi noktada uzlaşabileceklerine bakacaklarını, MHP'nin 70 milletvekili olması nedeniyle, anayasa değişikliği teklifi verebilmek için gerekli 110 sayısını bulmak için destek aradıklarını belirtti. Vural, destek bulamadıkları durumda, bunu kamuoyuna anlatacaklarını ifade etti.
Vural, AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın açıklamalarının konuyu anlamadığını gösterdiğini söyledi.
Fırat, konu ile ilgili yaptığı açıklamada "Savcılar fezlekelerini hazırlar, Meclise gelir, suç görülürse Meclis, dokunulmazlığı kaldırır ama Meclis linç vasıtası olamaz. Şunların dosyası gelirse kaldıralım, şunlarınkini bekletelim denemez. Hukuk devleti ilkesiyle çelişir" dedi.
Vural, ANKA'ya, Fırat'ın, bölücü suçlar için dokunulmazlığın kaldırılmasını "siyasi linç" olarak tanımlamasına tepki göstererek, şunları söyledi:
"Biz yargı sürecini açalım diyoruz. Hukuk devleti ilkesiyle çelişen yanı yok. Kendisi hukuk devletinden anlamıyor. Hukuk kendisini ortadan kaldırmak isteyenleri besler mi, beslemez. Savcılar fezleke hazırlayıp Meclis'e göndersin. Biz uygun görürsek yargılansın demek bu konuyu siyasileştirmedir. Bunu istemeyenler hukuktan kaçanlardır."
MİLLET BUNUN FARKINA VARACAK
Vural, Fırat'ın kendi önerilerini anlamadığını ve olumsuz yaklaştığını belirterek, "Bozacının şahidi şıracı gibi davranmış" dedi.
Vural, kendilerinin yargının önünün açılmasını, siyasilerin karar vermesi yerine, yargının önündeki engellerin kaldırılmasını istediklerini belirtti. Vural, "Bunlar dokunulmazlık zırhına bürünmeyi seven parti olduğu için, dokunulmazlıkla ilgili hiçbir adım atmamak için bula bula bölücülerin dokunulmazlığını bulmuş görünüyorlar. Bu da bölücülükle ilgili girişimlerin, kimin tarafından himaye edildiğinin kendileri tarafından ortaya konulmasıdır. Kendilerini örtmek için bunu kullanıyorlar" dedi.
Vural, AKP'lilerin kendi dokunulmazlıklarını korumak için buna karşı çıktıklarını belirterek, "Talihsiz olan husus, bölücülükle mücadeleyi kendi kişisel durumları için göze alamıyor olmaları. Milletimiz bunun farkına varacaktır" dedi.
MHP'NİN TEKLİFİNİN KAPSAMI -
MHP, Anayasa'nın, milletvekili dokunulmazlığına ilişkin 83. Maddesi'nde, Anayasa'nın 14. Maddesi'ne giren suçları, kişinin milletvekili seçilmesinden sonra işlemesi durumunda da yargılanmasını sağlayacak şekilde değişiklik yapılmasını öneriyor.
Mevcut 83. Madde'ye göre, milletvekilleri sadece seçimden önce soruşturmasına başlanılması durumunda Anayasa'nın 14. Maddesi'ne giren suçlarla ilgili yargılanabiliyor ve hüküm giyebiliyorlar. Buna karşılık, Anayasa'nın 14. Maddesi'ne giren suçlar da olsa, milletvekili seçildikten sonra bir kişi hakkında başlatılan soruşturma nedeniyle yargı süreci işletilemiyor. Bu durumda olan milletvekillerinin yargılanabilmeleri için Meclis Genel Kurul'unda dokunulmazlıklarının kaldırılması gerekiyor.
MHP Grup Başkanvekili Vural, önceliklerinin dokunulmazlıkların tamamının kaldırılması olduğunu ancak bunun gerçekleşmesi zor göründüğü için bu aşamada sadece 14. Madde'ye göre açılan soruşturmalarla ilgili yargı sürecinin açılmasını istediklerini belirtti.

BAHÇELİ "DOKUNULMAZLIĞI HEMEN KALDIRALIM" DEMİŞTİ
Salı günü partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada "Teröristler bugün sadece dağlarda aranmamalıdır" diyen MHP lideri Devlet Bahçeli, "sözcüleri ve temsilcileri vasıtasıyla TBMM'ye girdiklerini" söylemiş, "DTP'nin PKK'nın TBMM'deki maşası" olduğunu öne sürmüştü.
"Bu kişilerin milletvekili sıfatını bölücü ve yıkıcı amaçları için bir kalkan olarak istismar ettiklerini ve devletin sağladığı imkanları devleti yıkmak için hayasızca kullandıklarını" ifade eden Bahçeli, "Türkiye'de hiç kimsenin suç işleme özgürlüğü ve işlediği suçun cezasından kurtulma ayrıcalığı yoktur" demiş; şu teklifi yapmıştı:
"PKK sözcülerinin Meclis çatısı altında melanetlerini sürdürmesini Türk milletinin çok büyük bir çoğunluğu gibi içinize sindiremiyorsanız, bunun Anayasa'ya ve kanunlara aykırı olduğunu kabul ediyorsanız, gelin dokunulmazlık konusunda iki aşamalı bir yaklaşım belirleyelim.

Milletvekili dokunulmazlığını Meclis kürsüsü ile sınırlamayı ileri bir aşamada ele alalım ve ilk önce devletin ve milletin bölünmez bütünlüğüne karşı eylem ve suçlar için dokunulmazlık zırhını hemen kaldıralım."