MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı, "Siyasi, ekonomik, askeri caydırıcılığın asgari gereklerini yerine getirmekten ısrarla kaçınan Hükümet, tezkerenin içini boşaltmış, etkisini sıfırlamıştır. Eğer bu atalet sürerse, 17 Ekim tezkeresinin sahte ve sanal bir tezkere olarak hatırlanması kaçınılmaz olacaktır" diye konuştu.
Dışişleri Bakanlığının 2008 bütçesi üzerindeki görüşmelerde söz alan MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı, hükümete sınır ötesi operasyon konusunda yetki veren tezkerenin gereğinin yerine getirilmediğini öne sürdü.
-"LİGHT, DİYET TEDBİRLER"-
Askeri harekat öncesi bir dizi tedbirin hayata geçirilmesi gerektiğini anlatan Bölükbaşı, ekonomik alanda alınacak tedbirlerin ne olacağının kamuoyuna açıklanmadığını belirtti.
Ekonomik yaptırımların etkili ve caydırıcı olabilmesinin, açıklanmasına bağlı olduğunu ifade eden Bölükbaşı, "Ekonomik tedbirler açıklanmadığına göre light tedbirler olduğu, ince ve yumuşak, diyet tedbirler olduğu anlaşılmaktadır" dedi.
-"TEZKERENİN ETKİSİ SIFIRLANDI"-
Hükümetin, operasyonla ilgili Genelkurmay Başkanlığına siyasi direktif vermediğini iddia eden MHP'li Bölükbaşı, askeri makamların siyasi direktif olmadan planlama yapamayacağını söyledi.
Deniz Bölükbaşı, "Siyasi, ekonomik, askeri caydırıcılığın asgari gereklerini yerine getirmekten ısrarla kaçınan Hükümet, tezkerenin içini boşaltmış, etkisini sıfırlamıştır. Eğer bu atalet sürerse, 17 Ekim tezkeresinin sahte ve sanal bir tezkere olarak hatırlanması kaçınılmaz olacaktır" diye konuştu.
-"...HER TÜRLÜ DOZAJ AŞILABİLİR"-
MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal da hükümetin, sınır ötesi operasyon konusunda Meclisten aldığı yetkiyi sulandırdığını savundu.
Terör mücadele konusunda uygulanacağı ifade edilen ekonomik önlemlerde ilaç uygulamalarında olduğu gibi "dozaj" ayarlaması yapıldığını savunan Günal, "Türkiye Cumhuriyeti'nin çıkarları söz konusu olduğunda her türlü dozaj aşımı yapılabilir" diyerek, hükümetten bir an önce tezkereyi uygulamasını beklediklerini söyledi.
MHP'li Günal, CHP Genel Başkanı Baykal'ın Kuzey Irak'la ilgili açılımlarını da eleştirdi.