Sonuçlar 1 to 8 of 8

Konu: Affetmenin hafifliği!

Exclamation Affetmenin hafifliği!

Bir lise öğretmeni bir gün derste öğrencilerine bir teklifte bulunur: "Bir hayat deneyimine katılmak ister misiniz?" Öğrenciler çok sevdikleri hocalarının bu teklifini tereddütsüz kabul ederler. "O zaman" der öğretmen. "Bundan sonra ne dersem yapacağınıza da söz verin" Öğrenciler bunu da yaparlar. "Şimdi yarınki ödevinize hazır olun. Yarın hepiniz birer plastik torba ve beşer kilo patates getireceksiniz!" Öğrenciler , bu işten pek birşey anlamamışlardır. Ama ertesi sabah hepsinin sıralarını üzerinde patatesler ve torbalar hazırdır. Kendisine meraklı gözlerle bakan öğrencilerine şöyle der öğretmen: "Şimdi, bugüne dek affetmeyi reddettiğiniz her kişi için bir patates alın, o kişinin adını o patatesin üzerine yazıp torbanın içine koyun." Bazı öğrenciler torbalarına üçer-beşer tane patates koyarken, bazılarının torbası neredeyse ağzına kadar dolmuştur. Öğretmen, kendisine "Peki şimdi ne olacak?" der gibi bakan öğrencilerine ikinci açıklamasını yapar: "Bir hafta boyunca nereye giderseniz gidin, bu torbaları yanınızda taşıyacaksınız. Yattığınız yatakta, bindiğiniz otobüste, okuldayken sıranızın üstünde? hep yanınızda olacaklar." Aradan bir hafta geçmiştir. Hocaları sınıfa girer girmez, denileni yapmış olan öğrenciler şikayete başlarlar: "Hocam, bu kadar ağır torbayı her yere taşımak çok zor." "Hocam, patatesler kokmaya başladı. Vallahi, insanlar tuhaf bakıyorlar bana artık." "Hem sıkıldık, hem yorulduk?" Öğretmen gülümseyerek öğrencilerine şu dersi verir: "Görüyorsunuz ki, affetmeyerek asıl kendimizi cezalandırıyoruz. Kendimizi ruhumuzda ağır yükler taşımaya mahkum ediyoruz. Affetmeyi karşımızdaki kişiye bir ihsan olarak düşünüyoruz, halbuki affetmek en başta kendimize yaptığımız bir iyiliktir.

Güselmiş. Böle öğretmenler var mı acaba günümüzde. :(

Alıntı Orijinal mesajı yazan :Azteğmen Mesajı Göster
    Yagmur var gözünün onunde goremion sen de yahu )

Tişkürler ögretmenim , ee daha neler öğretecen bakalım merakla bekliyoruzaa :

Şebo'm..

))

bu bolumu takip edin cok seyler ogreneceksiniz

Tek kelime ile "mükemmel"
    Makbuleeee

affetmek buyukluktur demisler hep..
    tesekkur ederim anlamli bir yaziydi
    Bu memleket tarihte Türktü, halde Türktür ve Ebediyen Türk kalacaktır...

Metehan

jojua
    Guest

ee YAradanın affı mağfireti önünde bizimki nedirki , günün birinde büyük zatlardan birisi evine misafir davet etmiş,bu zat bir öğününü bile misafirsiz sofrada geçirmezmiş onun için tek kişilik sofra ziyandaymış..
    bir gün yine bu düşünceyle beklerken geleni gideni olmamaış, o da sokağa çıkmış bir garibanı görmüş o da hayet müşkül durumdaymış kıyafetleri kendi olsun düşkün görünüyormuş.davet etmiş yemişler yiyeceklerini sonra ev sahibi hadi ellerimizi açalım Alllah a dua edelim demiş. adam da ben sizin Allah ınıza tapmam ki demiş,bunu duyan adam sinirlenmiş kaybol çabuk evimden vs..
    gece rüyasın da Allah ım onun kalbine nida ediyor,'' Bana inanmadığı halde ona mağfiret ediyorum rızkını veryorum sen neden bir öğün sofranda onu misafir etmeye katlanamıyoursun...''
    adam bu rüyanın tesiriyle sabah olmadan sokağa çıkıyor arıyor tarıyor bıluyor adamı. evine götürmek istiyor bağışlamasını istiyor kendisini kabahatiötürü.
    o ise ben kovuylduğum evde duramam diyor ama rüyamda ben böyle gördüm diyince adamın kalbine merhamet iniyor ve müslüman olmayı istiyor ve oluyor
    kıssadan hisse gibi olsu arkadaşlar

20kentli
    Guest

Alıntı Orijinal mesajı yazan :Azteğmen Mesajı Göster
    böyle öğretmen olabilir ama, böyle öğrenciler yokkkk

Tags for this Thread

Bookmarks

Gönderme izinleri

• Yeni Konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız.
  • Eklenti gönderemezsiniz.