Sonuçlar 1 to 3 of 3

Konu: Eğitim Bilimleri Denemelerinden kısa kısa notlar

KPSS-2011
    Guest

Default Eğitim Bilimleri Denemelerinden kısa kısa notlar

Bu konu altında eğitim bilimleri deneme sınavları sonucunda elde ettiğim düzeltmeleri paylaşacağım. Yararlı olacağını düşünüyorum

KPSS-2011
    Guest

Program değerlendirmeyi girdi, süreç ve ürün olmak üzere 3 boyutta ele alan değerlendirme modeli Stake' in Uygunluk-Olasılık modelidir. Bu modelde programın değerlendirilmesi için programı uygulayan öğretmen ve yöneticilerden görüş alınması temeldir. Modelde tasarlanan ve gerçekleşen çıktının uygunluğuna bakılır.

-----------------------------------------------

Yakınsak düşünme, bir problemle ilgili bilişsel yapıda sadece tek çözüm yolunun bulunabildiği, alternatiflerin göz ardı edildiği bir düşünme biçimidir.

İshikawa diyagramı-Iraksak düşünmeyi geliştirir. Problemlerle ilgili bir çok neden ele alındığı için.

--------------------------------------------------

Güvenirlik katsayısı asla yüzde olarak yorumlanamaz. Yani güvenirlik katsayısının 0,95 olduğu bir durumda; test % 95 doğru , % 5 hatalı sonuç üretmiştir diyemeyiz. Güvenirlik katsayısı bir korelasyon değeridir.

-----------------------------------------

Fallik dönemde anne-baba ile kurulan özdeşim ile zaten var olan opidal çatışmaların ortadan kalkması sağlanır.
    ------------------------------------------------

Engelleme olması için yani dereceli koşullanmanın engellenmesi için koşullu uyarananın nötr uyarıcıdan önce gelerek koşullanmayı engellemesi gerekir.

Koşullu uyarıcı+Nötr Uyarıcı ---> Tepki

Burada nötr uyarıcıya koşullanma gerçekleşmez ise engelleme oluştu diyebiliriz. Üst düzey koşullanma gerçekleşmez.

Bireye karar vermede yardımcı olmadan önce, onun ayrıntılı olarak incelenmesine ağırlık verilmesini benimseyen rehberlik anlayışı Klinik Model' dir. Bu rehberlik modelinin gelişimini psikolojik ölçme araçlarındaki gelişmeler tetiklemiştir. Modelin temelinde ölçme araçlarıyla klinik tekniklerle, danışanı tanılama esas alınmakta; onun problemlerinin belirlenmesi, iyileştirici önlemlerle ve tedavile yer verilmesi bulunmaktadır.

Öğrencilerin bireysel özellikleri ve mesleki tercihleri dikkate alınarak en uygun üst öğretim kurumuna yönlendirilmeleri Eğitsel Rehberlik kapsamındadır.

Varoluşçu Van Cleve Morris "Eğitim, öğrenen kişide yoğun bir bilinç ve farkındalık düzeyi oluşturabilmelidir." görüşünü savunmaktadır. Bu çerçevedeki bir eğitimde bireylerin özgürc, her zaman kendilerini merkeze alarak yaratıcı seçimlerde bulunmaları sağlanmalıdır. Yine böyle bir bilinç düzeyi beraberinde kişinin nasıl bir yaşam istediğine ve nasıl bir birey olmayı hedeflediğine de yanıtlar getirecektir. Morris' e göre birey için en uygun eğitim, insanların yaşadıkları dünyada biricik özne olduklarına ilşkin varoluşsal bir bilinç oluşturan eğitimdir.

----------------------------------------

David Kolb, yaşantısal öğrenme kuramını, somut yaşantı, yansıtıcı gözlem, soyut kavramsallaştırma ve aktif yaşantı yeteneklerini içeren dört aşamalı bir döngü olarak tanımlamıştır. Burada bireyin öğrenme stili dört öğrenme yeteneğinin bileşenidir. Bunlardan Yansıcıtı gözlem stili gelişmiş kişiler, olayın özünü kavrama, fikirlerin oluşmasında kendi düşünce ve duygularına güvenme, sabırlı ve tarafsız olma, dikkatli düşünerek karar verme ve olaylara değişik açılardan bakabilme konularında başarılıdırlar.

--------------------------------------------

Eline sağlık teşekkürler.