Sonuçlar 1 to 4 of 4

Konu: Konusmadan Önce

Exclamation Konusmadan Önce

Bir gün bir tanidigi büyük filozof Socrates'e rastladi ve dedi ki, "Arkadasinla ilgili ne duydugumu biliyor musun?"

"Bir dakika bekle" diye cevap verdi Socrates. "Bana bir sey söylemeden evvel senin küçük bir testten geçmeni istiyorum. Buna 'Üçlü Filtre Testi' deniyor..."

"Üçlü Filtre?"

"Dogru," diye devam etti Socrates. "Benimle arkadasim hakkinda konusmaya baslamadan önce, bir süre durup ne söyleyecegini filtre etmek, iyi bir fikir olabilir. Birinci filtre 'Gercek Filtresi': Bana birazdan söyleyecegin seyin tam anlamiyla gerçegi yansittigindan emin misin?"

"Hayir," dedi bir süre duraklayan adam... "Aslinda bunu sadece duydum ve..."

"Tamam,'' dedi Socrates. "Öyleyse, sen bunun gerçekten dogru olup olmadigini bilmiyorsun. Simdi ikinci filtreyi deneyelim; 'Iyilik Filtresi'. Arkadasim hakkinda bana söylemek üzere oldugun sey iyi bir sey mi?"

"Hayir, tam tersi..."

"Öyleyse," diye devam etti Socrates. "Onun hakkinda bana kötü bir sey söylemek istiyorsun ve bunun dogru oldugundan emin degilsin. Fakat yine de testi geçebilirsin, çünkü geriye bir filtre daha kaldi. 'Ise yararlilik filtresi.' Bana arkadasim hakkinda söyleyecegin sey benim isime yarar mi?"

"Hayir, gerçekten pek isine yaramayabilir..."

"Iyi," dedi Socrates derin bir nefesin ardindan. "Eger, bana söyleyecegin sey dogru degilse, iyi degilse ve ise yarar, faydali bir sey de degilse bana niye söyleyesin ki?"

Bu Socrates'in iyi bir filozof sayilmasindan önce, akli ile büyük itibar, saygi görmesinin sebebiydi. Akli ile kendini ve dostlarini toplumsal travmalardan korumasini bildigi gibi, bu konuda örnek bir egitmendi de...

Yakin ve sevgili herhangi bir arkadasiniz hakkinda basibos konusmalar duydugunuz her sefer bu 3 filtre testini kullaniniz. Hem iliskinizi, hem sayginliginizi korumaniz için faydali bir yoldur.

jojua
    Guest

süper bu yöntemi de deneyeceğim
    benimde en etkili yöntemim ortamdan ayrılmak ...

İnsan konuşmadan önce iyice düşünmelidir. Aksi takdirde konuştuktan sonra düşünmek zorunda kalır. Öğretici bi hikaye.

20kentli
    Guest

bir kişinin insanlık değeri karşısındaki insana verdiği değerden anlaşılır