Söz konusu güvenlik olunca her konuda dikkatli olmamız gerekiyor ve öncelikle genellikle kullanılan şifre tiplerinden bahsetmek istiyorum ;

İnsanlar genellikle 1 şifre bulup bunu tüm hesaplarında kullanıyorlar bazıları ise biraz daha uyanık olup her hesapta farklı şifre kullanıyorlar fakat kullandığınız şifreler yeterince güvenli mi? Doğum günler, Özel günler, İsimler, Lakaplar, Sayılar vesaire.

Bunlar ne kadar sade olurlarsa o kadar çabuk kırılabilir şifreler oluyorlar, güvenli şifre için illa karmaşık unutacağınız bir şey yapmanız gerekmiyor elbette ki. İstiyorsanız bunu sizin için yapan programlar bile mevcut peki güvenlikli şifre için şartlar neler?

Küçük harf bulundurmak
Büyük harf bulundurmak
Simge bulundurmak
Sayı bulundurmak
Anlamı olan kelimeler kullanmamak
Türkçe karakterler kullanmak(eğer yurt dışında işiniz olmuyor ise)
Size ait anlamlı olan hiç bir şeyi içermemeli(Öğrenci numarısı, TC no gibi)
Aynı karakterler peş peşe kullanılmamalı
Sıralı karakterler kullanılmamalı
Bütün hesaplarda aynı şifre kullanılmamalı
En az 8 hanesi olmalı(Bazıları bu sayıyı 6 diyorlar)
Şifre güvenilmeyen ortamlarda asla kullanılmamalı(Arkadaş evi veya İnternet kafe gibi)
Şifre yazılması gereken label dışında(şifre gireceğiniz yer) hiç bir yere yazılmamalı

Bir kaç güçlü şifre örneği şöyle ;

M?1-3mL
f*%&3l4
*g3[0/T

Bir kaç kolay şifre örneği ise şöyle ;

12561996ahmet
googlechrome22
parola

Çok güçlü parolalar koymak için uzman olmanıza da gerek yok bunu sizin için yapan programlarda mevcut,
Örneğin KeePas Windows, Linux ve Mac OS X ortamında bulunabilen bir program kullanımı da gayet kolaydır. Ayrıca da şuanda kullandığınız şifrenin ne kadar güvenli olduğunu da görmek istiyorsanız

https://howsecureismypassword.net Adresinden şifrenizin güvenliğini test edebilirsiniz.

Bunların yanında bir şeyden daha bahsetmek istiyorum. Unutmayın ki en iyi anti-virüs programlarının bile koruması bir yere kadardır. Kullandığınız işletim sistemi Windows , Linux veya Mac OS X fark etmiyor. Güvenliğinizin büyük bir kısmından siz sorumlusunuzdur. Mümkün oldukça indirme kaynaklarınıza dikkat edin, Güvenmediğiniz bilmediğiniz sitelerde asla gezinmeyin ve ufak bir programı dahi (özellikle yapılan hatalardan biri) program bedava dahi olsa kendi sitesinden indirin. Ayrıcada indirdiğiniz bir programı yüklerken de sorulan sorulara dikkat edin ektra farklı bir program yüklemesin.