Sonuçlar 1 to 6 of 6

Konu: Okumanın Faydalarından Örnekler...

 1. #1
  YaGMuR_CiNi
  Guest

  Okumanın Faydalarından Örnekler...

  Yazma Yeteneği

  Wall Street gazetesi köşe yazarlarından Marie Winn, televizyonun sadece çocukların okuma yeteneklerini değil, aynı zamanda yazma yeteneklerini de etkilediğini ileri sürüyor: "Doğru okuma kabiliyeti olmayan çocukların asla yazmayı öğrenmeyeceğini, şüphesiz bütün eğitimciler bilir. Yazı, kitapla yapılmış bir konuşmadır ve sadece kitapla konuşmayı, okuyarak öğrenebilirsiniz."

  Kelime Haznesi ve Düşünme Kabiliyeti

  Okuyan kişiler çok okumanın beraberinde getirdiği zengin kelime dağarcığına sahip oldukları için, hikmetli ve etkileyici konuşarak hitap ettikleri kişilerde etki de uyandırırlar. Bu etki ise insanlarla ilişkileri güçlendirir, kişiye daha sosyal bir karakter kazandırır. Dahası, geniş kelime dağarcığı, insanın daha fazla kavramla düşünebilmesini de sağlar. Yani düşünce kapasitesini ve kültür düzeyini artırır.

  Boş zamanlarını, çoğu zaman hiçbir yararlı bilgi aktarmayan televizyon karşısında geçirmek yerine kitap okuyarak değerlendiren bu kişiler, edindikleri bilgi ve kültür sonucunda aynı zamanda toplum içinde etkin bir kişiliğe sahip olurlar. Tüm bu özellikler, kişilerin öncelikle kendileri için okumaları gerektiğinin çok önemli bir göstergesidir. Okuyarak kendini geliştiren kişiler ise elbette çevrelerinde gelişen olaylara da hakim olacak ve toplum içinde eğitim seviyesinde zamanla bir ilerleme sağlanacaktır.

  Göz Kaslarında Gelişme

  Göz kasları, günlük kullanımla güçlenir ve gelişir. Okuma, karışık göz hareketi kullanımını gerektirir. Halbuki televizyon seyretme, gözü tek bir noktada tutarak, bu kasları etkiler. Çok televizyon seyretmeye alışmış çocukların kitap okumanın gözlerini yorduklarını söylemeleri, göz kaslarının televizyon sebebiyle gelişememesinden kaynaklanmaktadır.


 2. #2

  Default

  Vala yaş gelmiş iş bitmiş (:.. Keşke bende kitap okuyan biri olabilseydim ama nefret ederim kitap okumaktan ,, puff..

  Şebo'm..
 3. #3
  jojua
  Guest

  Default

  kitaplar...
  en samimi dostlarım ,kötü gün dostlarım hemde :)
  kitap okuyan insanlarda mukayese yeteneği de gelişiyor,bir de hızlı düşünme kabiliyeti kazanıyoruz.
  teşekkürler çok güzel bilgiler :)

 4. #4

  Default

  Kitap okumak en iyi alışkanlıkalrdan biridir. Herkese tavsiye ederim. Nolur şu TV den de uzak durun. Evimde tv yokken daha mutlu olduğumu düşünüyorum. Kitabın insan için ne kadar olumlu katkıları varsa tvnin de tam tersi olumsuz etlilerinin olduğunu düşünüyorum. Kitaplı günler dilerim :)

 5. #5

  Default

  yaa bırakın okuyup ne olcak yani hadi size soru çokmu gezen bilir çokmu okuyan

 6. #6
  kuzeyinoğlu
  Guest

  Default

  cini yi alkışlıyorum :hehe::hehe::hehe:
  bu konuyuda gündeme getiriyorum

Tags for this Thread

Bookmarks

Gönderme izinleri

 • Yeni Konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız.
 • Eklenti gönderemezsiniz.
 • Mesajlarınızı düzenleme izniniz yok.
 •