Sonuçlar 1 to 6 of 6

Konu: benden daha hayırlısı gelsin...

 1. #1
  jojua
  Guest

  Default benden daha hayırlısı gelsin...

  Yatsı ezanına birkaç dakika vardı. Camiye gitmek üzere son hazırlıklarımı yapıyordum. O sırada kapının zili çaldı. Kapıyı açtım. Karşımda uzun zamandır görmediğim bir dostum. Beni ziyarete gelmiş. Selamlaşıp, kucaklaştık. Buyur ettim. Çay eşliğinde uzun bir sohbet için salona geçtik.
  Muhabbet gerçekten koyu idi. Nasıl geçtiğini anlayamadığımız üç koca saatin ardından misafirim "geç oldu, bana müsade" diyerek noktayı koydu ve kalktı. Sokağın başına kadar eşlik etme teklifime, "memnun olurum" cevabını verdi.
  Birlikte çıktık. Sokağın başına vardığımızda, "Şimdi ayrılık vakti. Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin inşallah!" diyerek elini uzattı. Kucaklaşırken, dostumun ettigi duaya alışkanlıkla amin dedim. Ve arkadaşım sokağın köşesini döndü gitti...
  Eve dönerken, arkadaşımın veda sözleri takıldı aklıma. "Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin." Düşündüm, düşündükçe ürperdim. Bu bir dua idi. İlk kez duyduğum yaman bir dua. Gayri ihtiyari birkaç kez tekrarladım. Sıcacık duygularla doldum. Bir şey tarafından kuşatılmıştım. Bütün benliğimi dolduran güzel bir şey.
  Ertesi gün ilk işim arkadaşımı telefonla aramak oldu. Nedir, nereden duydun diye sordum. Bu özlü duadan çok etkilendiğimi anlayan dostum, "Hz. İsa Aleyhisselam'ın, Peygamber Efendimiz'in geleceğini müjdelediği duaymış bu" dedi. "Ne güzel dua imiş! Tuttum bu duayı" dedim. Güldü ve "o halde hiç bırakma. Ayrıca vesile ol, başkaları da tutsun" diye cevap verdi ve bana bir hayır kapısı aralayarak telefonu kapattı.
  "Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin inşallah."

  Tutmuştum bu duayı. Bırakmaya da niyetim yoktu. İşte giden gitmişti. Hayırlı bir insandı giden. Fakat, gelmesi için dua edilen 'daha hayırlı' kimdi ya da neydi? Bir insan? Bir haber? Yoksa yeni
  bir gün, yeni bir gece mi? Bir insan ise ya da bir haber, beklemeye değer. Gündüz ya da geceyse hayırlı olan, geri bırakmamaya, ihya etmeye değerdi. Tutmuştum bu duayı.
  Günler günleri kovaladı, hayırlar hayırları... Dua halen zihnimi meşgul ediyor. Ben de dostumun tavsiyesine uyarak, işitmeyenlere bu duayı duyurmakla vazifeli olduğumu hissediyor, fırsat doğdukça vazifemi ifa ediyordum.
  Kim bilir, daha ne kadar böyle duyulmamış sözler, dualar vardır. Ve kim bilir ne kadar yitip giden...
  Unutulmuş sözler, dualar gibi yitip gitmemek için, giderken kendisinden daha hayırlısı için dua eden dostlara kulak vermekten başka çare var mı? Ve hayır dileyen bütün sözlere.
  Her sabah "namaz uykudan hayırlıdır" diye seslenen müezzin hayra çağırır. Yanlış bir adımda kalbin derin bir yerinde uç veren sızı hayra çağırır. Hayır her adımdadır. Can kulağını açık tutana.
  Ninelerimiz, evin çatısında ötüp duran kargaya, "hayrola karga, hayır isen öt, şer isen git" derler, karganın ağzından hayrı çağırırlardı. Dedelerimiz, ters giden, sarpa sarmış işlerini hayırlısı olur inşallah der, bir çırpıda aşıverirlerdi.
  Şimdi hayra sarılıp hayır dileyenler ne kadar az. Daha hayırlısı onun için mi gelmiyor ne?..

 2. #2

  Default

  Güzelmiş. Eline sağlık. Neyse Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin inşallah. Güzel söz kullanmak lazım.

 3. #3
  jojua
  Guest

  Default

  her gidişimiz başkasının dönüşünün müjdeleyicisi olsun ozaman diyelim :)
  sizinde gözlerinize sağlık okuduğunuz için...

 4. #4
  YaGMuR_CiNi
  Guest

  Default

  tesekkurler melegim :) çok slk kullanmak gerek bu cumleyi
  ne kadar hayirli dir dua :)

 5. #5
  jonquil
  Guest

  Default

  güzel bir duaymışş..bilgilendirdiğin için tşk

 6. #6
  20kentli
  Guest

  Default

  Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin inşallah.

Similar Threads

 1. Kim gelsin?
  By CiiqOlatAa in forum Forum oyunları
  CEvaplar: 439
  Son Mesaj: 15-12-09, 21:21
 2. YouTube artık daha temiz, daha kolay
  By The Avatar in forum Bilim ve Teknoloji haberleri
  CEvaplar: 1
  Son Mesaj: 14-08-09, 15:26
 3. buyrun bi tane daha benden
  By handsome212 in forum Kahvehane
  CEvaplar: 1
  Son Mesaj: 16-11-08, 19:31
 4. fenerlilere gelsin hehehehe :)
  By LoSe AnGeL in forum Komik resimler
  CEvaplar: 27
  Son Mesaj: 30-09-08, 14:03
 5. CEvaplar: 0
  Son Mesaj: 25-03-08, 16:36

Tags for this Thread

Bookmarks

Gönderme izinleri

 • Yeni Konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız.
 • Eklenti gönderemezsiniz.
 • Mesajlarınızı düzenleme izniniz yok.
 •