Sonuçlar 1 to 1 of 1

Konu: Çalık'tan ATV-Sabah için 1.1 milyar dolar

 1. #1
  mazkara
  Guest

  Çalık'tan ATV-Sabah için 1.1 milyar dolar

  Çalık'tan ATV-Sabah için 1.1 milyar dolar

  TMSF, Çalık Konsorsiyumunun ATV-Sabah'ın satışı için verdiği 1.1 milyar dolarlık teklifi kabul etti. Nihai karar TMSF tarafından verilecek. Çalık Konsorsiyum, teklif onaylanırsa 1.1 milyar dolarlık bedeli peşin ödeyecek.

  Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) el koyduğu Sabah ve atv grubunun satış ihalesinde Çalık Grubu'nun şirketi Turkuaz, muhammen bedel olan 1,1 milyar dolar teklifinde bulundu.

  TMSF'nin Sabah-atv Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nü satış ihalesi Sarıyer'deki Ahmet Afif Paşa Yalısı'nda yapıldı. TMSF Başkan Yardımcısı ve İhale Komisyonu Başkanı Fethi Çalık başkanlığında gerçekleştirilen ihaleye tek teklif sahibi olan Turkuaz Radyo, Televizyon ve Yayıncılık Anonim Şirketi katıldı. Şeffaf kutuda bulunan teklif açıldı. Turkuaz Grubu, ihalede muhammen bedel olarak belirlenen 1 milyar 100 milyon doları teklif olarak sundu. Komisyon Başkanı Çalık, Turkuaz'dan teklifini artırmasını, en az artırma tutarının 10 milyon dolar olduğunu söyledi. Ancak Turkuaz Grubu, tekliflerinin 1,1 milyar dolar olduğunu, artıramayacaklarını bildirdi. Komisyon Başkanı'nın, “En azından 10 milyon dolar artırın” ısrarı da şirket tarafından kabul edilmedi. Bunun üzerine Komisyon Başkanı Çalık, “Teklifi kabul ediyoruz ve onaylamak üzere Fon Kurula arzedeceğiz. İhale sonuçlanmıştır” açıklaması ile ihaleyi bitirdi.

  İhale için üç grup ön yeterlilik almış, Nurol-Carlyle ile Lüksemburg merkezli RTL-İpek-Sancak ise ihale öncesi çekildiklerini açıklamışlardı. TMSF, 1 Nisan 2007'de Medya Grubu (Dinç Bilgin Grubu) ve Merkez Grubu (Turgay Ciner) şirketlerinin temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimlerini devralmıştı. Karar, Bilgin ile Ciner arasında gizli protokolün ortaya çıkması ve TMSF'nin yanıltıldığının anlaşılmasına dayandırılmıştı. Daha sonraki süreçte Merkez Grubu'na bağlı Kanal 1 Ciner'e geri verilmişti.
  Last edited by mazkara; 05-12-07 at 13:49.

Similar Threads

 1. sabah yumurtanızı nasıl alırdınız :)
  By kuzeyinoğlu in forum Komik resimler
  CEvaplar: 2
  Son Mesaj: 02-11-09, 18:58
 2. 1 milyar insan aç
  By KaNKuRT in forum Dünya'dan haberler
  CEvaplar: 1
  Son Mesaj: 25-06-09, 00:41
 3. Sabah neşesi
  By lose control in forum Diğer şiirler ve yazılar
  CEvaplar: 2
  Son Mesaj: 07-05-09, 23:21
 4. İthal enerjinin yıllık maliyeti 33 milyar dolar
  By KaNKuRT in forum Türkiye'den haberler
  CEvaplar: 0
  Son Mesaj: 14-04-08, 16:36
 5. F-16'lar o sabah vurdu
  By KaNKuRT in forum Türkiye'den haberler
  CEvaplar: 0
  Son Mesaj: 24-10-07, 04:37

Tags for this Thread

Bookmarks

Gönderme izinleri

 • Yeni Konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız.
 • Eklenti gönderemezsiniz.
 • Mesajlarınızı düzenleme izniniz yok.
 •