Sonuçlar 1 to 3 of 3

Konu: Kadınlar aşk erkekler sıcak bir yuva istiyor

 1. #1
  YaGMuR_CiNi
  Guest

  Default Kadınlar aşk erkekler sıcak bir yuva istiyor

  Kadınlar aşk erkekler sıcak bir yuva istiyor

  Yirmili yaşlarda evliliğe hazırlanan 300 çiftle yapılan anket, yeni kuşakların eşlerinden önce saygı beklediklerini gösteriyor. Psikolog Dr. Davut İbrahimoğlu'nun araştırmasına göre evlilik yaşı da yükseliyor. 30 yaşından sonra evlenenler karar vermekte zorlanırken, çiftlerin yüzde 93.5 gibi büyük bir çoğunluğu hayat arkadaşını kendi seçiyor. Yüzde 76'sı ailesinin rızasını alıyor.  MASAJ YAPARAK YAKINLAŞIN

  Aynı zamanda biyoenerji uzmanı da olan İbrahimoğlu, her dokunuşun hormonları harekete geçirdiğini söylüyor. Eşlerin birbirlerine masaj yapmaları ve bitkisel çaylar içerek rahatlamaları da bir diğer öneri.


  ***

  Yeni kuşak ideal eşinde saygı arıyor

  Evliliğe hazırlanan 300 gelin ve damat adayıyla yapılan araştırma yeni neslin değerlerini ortaya koyuyor. Evlilik yaşı artarken kadınlar aşk, erkekler yuva istiyor
  Evlilik iki insanın aşkını sonsuza dek yaşatmak için birbirlerine verdikleri bir söz müdür yoksa bir şirket anlaşması mı? Neden flört ederken hiçbir zorluk yaşamazken evlilik kurumuna girildiği anda herşey bir anda tersine döner? Hem psikologlar hem de sosyologlar bu soruların cevabını uzun yıllardan beri arıyor. Yapılan binlerce araştırmaya rağmen şu anda mahkemelerde biriken boşanma davalarına ait dosyaların sayısında bir azalma yok. Oysa evlilik tüm dinlerce kutsal sayılmış ve her zaman toplum tarafından destek verilmiş bir kurum. Yine de araştırmalar sürüyor. Beşiktaş Belediyesi'ne başvuran 300 gelin ve damat adayıyla yaptığı yüz yüze anketin sonuçlarını doktora tezi ile birleştiren Psikolog Dr. Davut İbrahimoğlu bu çalışmasını "Evlilikte Doğru Seçim Ailede Mutluluk" ismindeki kitabında topladı.

  EĞİTİM ŞART

  Aslen Tebriz'li olan İbrahimoğlu, önce Tebriz Üniversitesi'nde Psikoloji eğitimi aldıktan sonra önce Hindistan'da daha sonra Azerbaycan'da biyoenerji ve hipnoz eğitimi almış. İstanbul Üniversitesi'nde Evlilik Kurumu ve Aileye yönelik Psiko Sosyal Hizmetler konulu teziyle doktorasını tamamlayan İbrahimoğlu şu anda da özellikle Amerika ve Avrupa'da çok yaygın olan aile terapistliğinin Türkiye'de de yayılmasını amaçlıyor. Evlilik kurumunun ilk çağdan itibaren en yaygın sosyal ve kişisel davranış olduğunu söyleyen İbrahimoğlu evlilik öncesi eğitimin çok önemli olduğunu söylüyor. "Amerika'da veya Avrupa'da evlilikle ilgili bir eğitim programına katılmadan kolay kolay evlenemezsiniz. Nasıl ki araba kullanmak için ehliyete ihtiyacımız varsa ve bunun için işin uzmanından eğitim alıyorsak evlilik için de böyle bir ihtiyaç var. Siz eğer evlilik konusunda bilgi sahibi olursanız evliliğiniz iyi bir temel üzerine kurulur. Daha önce yaptığım bir araştırmada 250 kişiye 'Neden evleniyorsunuz?' diye sorduğumda yaklaşık yüzde 30'luk bir kesim 'Neden evlendiğimi bilmiyorum' dedi. Evlilik hayatın en önemli virajıdır. Doğru alamazsan şarampole yuvarlanırsın."

  AŞKIN ÖMRÜ

  30 AY İbrahimoğlu'na göre çiftler evlenmeden önce bir uzmana gidip evlenmek istediği insanla birlikte kişiliklerini ve karakteristik özelliklerini tahlil ettirirlerse ileride ne hayal kırıklığına uğrarlar ne de mutsuz olurlar. Peki evlilik uzmana başvurulacak kadar karmaşık bir şey mi? Bu soruya İbrahimoğlu "Hem çok karmaşık hem de çok basit bir olay" diye cevap veriyor. Çünkü yapılan tanımlamaya göre evlilik iki farklı kültürden bir araya gelen iki insanın ortak düşünce ve menfaatlerini gerçekleştirmek için yapılan bir anlaşma. İşte tam da burada akıllara aşk ve sevgi kavramları geliyor: "Evlilikte aşk ve sevgi kesinlikle vardır. Ama belli bir müddet sonra sevgi ve aşk yön değiştiriyor. Yapılan bilimsel araştırmalara göre aşkın ömrü 30 ay. Peki ondan sonra evlilikler neden yürüyor? Ortak paydalar yüzünden. Mesela çocuk sahibi olmak, maddi gelirler, alışkanlıklar, tutkular sayesinde evlilik sürüyor. Ancak evlilik öncesinde farkına vardığınız ama 'nasıl olsa karşımdaki insanı evlenince düzeltirim' mantığındaysanız işte o zaman yanlış yaparsınız. Çünkü böyle bir durumda siz hem evliliğin sorunlarını alt edeceksiniz hem de evlendiğiniz kişiyi kendi kriterlerinize göre düzelteceksiniz. O zaman evlilik bir karmaşa haline gelir. O yüzden de üzerinde durduğum gibi çiftlerin Avrupa ve Amerika'da olduğu gibi aile psikologları olmalı.


 2. #2

  Default

  Evlilik hayatın en önemli virajıdır. Doğru alamazsan şarampole yuvarlanırsın.
  Güzel sözmüş. Bi de aşkın ömrü 30 aymış. Bence bu zaman sürecinden sonra aşkın yerini sevgi alsa gerek. Sevginin ise ömrü veya son kullanma tarihi yoktur diye düşünüyorum. :)

 3. #3
  20kentli
  Guest

  Default

  gerçekten yararlı bilgiler...her genç evlilik kararı alırken en azından karşısındaki insanı analiz etmeli...böyle bir yeteneği yok ise psikolojik danışmana giderek yardım istemeli...

Similar Threads

 1. Havuzdaki sıcak su yaktı
  By LoSe AnGeL in forum Türkiye'den haberler
  CEvaplar: 1
  Son Mesaj: 06-01-10, 15:43
 2. Patlıcanlı yuva böreği
  By LoSe AnGeL in forum Hamur İşleri
  CEvaplar: 2
  Son Mesaj: 12-10-09, 20:41
 3. Yılın en sıcak günü yaşanacak
  By LoSe AnGeL in forum Türkiye'den haberler
  CEvaplar: 0
  Son Mesaj: 24-07-09, 12:50
 4. Sıcak (2008)
  By YaGMuR_CiNi in forum Sinema
  CEvaplar: 0
  Son Mesaj: 22-12-08, 22:07
 5. Bilgisayarınız çok mu sıcak?
  By 20kentli in forum Bilim ve Teknoloji haberleri
  CEvaplar: 0
  Son Mesaj: 14-04-08, 16:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Gönderme izinleri

 • Yeni Konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız.
 • Eklenti gönderemezsiniz.
 • Mesajlarınızı düzenleme izniniz yok.
 •