DENİZLİ, (DHA)

DENİZLİ'de 2002 yılında bir mermer ocağında tesadüfen bulunan kafatası fosilinin, Türkiye'de bulunan ilk 500 bin yıllık **** erectus fosili olduğunun belirlenmesi, Pamukkale Üniversitesi'nde heyecan yarattı.


Bir erkeğe ait 500 bin yıllık kafatası fosilini Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Mehmet Cihat Alçiçek buldu.

500 BİN YILLIK FOSİL...

Denizli Travertenlerinin Jeolojik ve Sedimentolojik İncelenmesi konulu çalışma için Honaz'a bağlı Kaklık Beldesi yakınlarında bir traverten mermer ocağında çalışan işçilerin mermer blok kesimi sırasında dikkatlerini çeken bir parçayı kendisine verdiklerini söyleyen Yrd.Doç.Dr. Mehmet Cihat Alçiçek, “Bölgede araştırma yaparken ziyaret ettiğim bir mermer ocağında işçiler mermer blok kesiminde ortaya çıkan fosili gösterdi. Kesim makineleriyle kesilen fosilin kafatasının sadece üst kısmının bir bölümü vardı. Bir insana ait olduğu belliydi. Birkaç gün önce gitseydim belki kafatasının tamamını bulacaktık. Üç dört gün sonra ocağa gitseydim belki bulunan fosili de molozlarla birlikte atacaklardı. Antropoloji konusunda uzman olmadığım ve askere gideceğim için fosilin kaybolmaması için JEMİRKO'ya (Jeolojik Mirasi Koruma Derneği) gönderdim. Tesadüfen bulunan fosilin 500 bin yıllık olması, tüberküloz mikrobunun atasını ortaya çıkarması ve ilk insanların dünyaya dağılışı konusunda önemli bilgiler vermesi bizi de çok heyecanlandırdı” diye konuştu.

JEMİRKO Başkanı ve Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nizamettin Kazancı'nın hocası olduğu için kafatası fosilini gönderdiğini söyleyen Yrd.Doç.Dr. Alçiçek, sadece Denizli yöresinin değil tüm Türkiye'nin fosil yönünden çok zengin olduğunu, Denizli'de mermer yataklarında çok sayıda fosile rastlandığını anlattı, ancak Türkiye'de bu fosillerin incelenmesi konusunda uzman ve kaynak yetersizliği olduğunu belirtti. Yrd.Doç.Dr. Alçiçek, fosilin bulunduğu mermer ocağının daha sonra kapandığını ve şu anda üretim yapılmadığını belirtti.

Dünyadaki bütün insanların Afrika kökenli olduğu ve diğer kıtalara buradan dağıldıkları, bu sırada Ortadoğu ve Anadolu'dan geçtikleri yönündeki tezleri desteklemesi açısından önem taşıyan fosil, bilinen en eski tüberküloz vakası olarak da tıp tarihine geçmeye hazırlanıyor. Latince dik insan anlamına gelen ve modern insanların atası olarak tanımlanan **** erectus fosili üzerindeki inceleme sonuçlarının, bugün ABD’nin saygın bilim dergilerinden American Journal of Physical Anthropology'de (AJPA) yayınlanması bekleniyor. Bilim çevrelerinde heyecan uyandıran fosil insan kafatasının burundan itibaren üst yarısı ve gözaçıklıkları, kaşlar ve kafatası kemiklerinden oluşuyor. Fosil, hala Ankara'da JEMİRKO'da bulunuyor