Karadeniz'den Yükselen Kapkara Çığlık ! Duyan Var mı ?
Karadeniz 'de tedbirsizlik yüzünden batan gemilerden sızan petrol Karadeniz'i tehdit ediyor. 60 bin kuş ve onbinlerce balık yaşamını yitirdi.. Çoğu petrole bulanmışlık yüzünden can çekişiyor....Karadeniz'deki doğal yaşam ve tüm balık türleri ciddi tehlike altında.

Karadeniz'de batan gemilerden yayılan petrol ve kükürt Karadeniz'de yeni bir çevre felaketine neden oluyor.

Bölge Çevre Gözetleme Kurumu uzmanı Yelena Vavila, şiddetli rüzgarın denize dökülen petrolü temizleme çalışmalarını engellediğini belirterek, "Petrol su yüzeyine çıkıyor ve sonuç olarak su petrolden en az 5 yılda arındırılabilecek" dedi.FELAKET !

Karadeniz'e dökülen petrolün su yüzeyinde kalması ve kanatları petrole bulaştığından sahilde çaresiz bir şekilde bekleyen kuşlar, bölgedeki çevre felaketinin boyutunu gösteriyor.

Pazar günü meydana gelen fırtınada, 4800 ton petrol yüklü Volganeft-139 adlı tankerin ortadan ikiye ayrılması sonucu petrolün önemli bölümü denize yayılarak çevre felaketine neden olmuştu. Ortadan ikiye ayrılan petrol gemisinin çevre felaketine yol açtığını belirterek, denize en az 2 bin ton petrol döküldüğünü ve 30 bin kuşun bu yüzden telef olduğunu açıkladılar.

Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) Yönetim Kurulu Başkanı Barbaros Gönençgil, Karadeniz'de batan gemilerden yayılan petrol ve kükürdün, ekolojik açıdan çok kirli olan Karadeniz'de yeni bir çevre felaketine neden olduğunu belirtti.TÜRKİYE SAHİLLERİNE ULAŞMASI BEKLENİYOR

Gemilerden yayılan petrol ve kükürdün, zaten ekolojik açıdan çok kirli olan Karadeniz'de yeni bir çevre felaketine neden olduğunu kaydeden Gönençgil, hakim akıntılar sistemi nedeniyle kısa sürede Türkiye sahillerine ulaşması beklenen kirliliğin Karadeniz'deki canlı yaşamını olumsuz etkilediğini anlattı.

Kazanın olduğu Kerç Boğazı'nın, Azak Denizi ile Karadeniz arasında bir biyolojik koridor olarak deniz canlılarının geçişlerini sağladığını belirten Gönençgil, bu bölgede yaşayan bazı deniz canlılarının Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli tehlike altında olan türler olarak ilan edildiğini, kazaların, bu canlıları da etkilediğini ifade etti.

[IMG]file:///C:/Users/Administrator/AppData/Local/IM/Runtime/Message/%7BE9C3FFE8-CBD8-442D-945A-ACCD7E0F566B%7D/Show/sp2.gif[/IMG]


kaynak : sabah gazetesi