-Hacılar dönmeye başlıyor

Mekke - Suudi Arabistan'da hac için bulunan 4 milyondan fazla kişi, bugün şeytan taşlamayı bitirdikten sonra yurtlarına dönmeye başlayacak.

Şeytan taşlama alanında alınan önlemler sayesinde izdiham yaşanmıyor. Mina'da bayramın birinci gününden bu yana devam eden şeytan taşlama, çoğunluk tarafından dönüşün simgesi olarak kabul ediliyor.Suudi Arabistanlı yetkililer, hacıların yaklaşık yüzde 70'inin bugünden itibaren yurtlarına dönmeye başlayacağını açıkladı. Dönecek hacıların özellikle Suudi Arabistan'ın içinden ve Körfez ülkelerinden gelenler olduğu belirtildi.

Bu arada, Kurban Bayramının üçüncü gününde atılan taşların 360 tona ulaştığı kaydedildi. Taşların 30 TIR ile getirildiğini bildiren yetkililer, taşların yeniden Müzdelife ve Mina bölgesine bir sonraki yıl kullanılmak üzere döküldüğünü söylediler.

Suudi Arabistan telefon şirketi yetkilileri ise hacı adaylarının hac sırasında cep telefonlarıyla sadece bir telefon şirketi üzerinden 255 milyon SMS mesajı gönderdiklerini açıkladı.

Dünyanın dört bir yanından gelen hacılar bugün Kabe'de ziyaret ve veda tavafı yapacak, daha sonra bir bölümü Mekke'den ayrılacak. Türk hacıların kutsal topraklarda kalacak olanları ise Medine'ye geçtikten sonra Türkiye'ye dönecek.