Belçika’da ‘’siyasi krizin aşılması’’ ve ‘’zaman kazanılması’’ amacıyla kurulan ‘’geçici hükümet’’ kadrosu Kral II. Albet tarafından onaylandı.


Haziran'da yapılan genel seçimlerden bu yana devam eden ve "rejim krizine" dönüşen siyasi bunalımı aşmak çabasındaki partiler tarafından oluşturulan "geçici koalisyon hükümetine" Flaman ve Valon liberaller ve Hristiyan demokratlar ile Valon sosyalistler katıldı. Flaman sosyalistler ile yeşiller ve aşırı sağ partiler muhalefette kaldı.

Seçimlerin ardından, Kral II. Albert tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen, Flaman kesiminin güçlü isimlerinden Hristiyan Demokrat Parti (CDV) üyesi Yves Leterme'in, başarı sağlayamadığını belirterek, görevi iade etmesinden sonra Kral, Başbakan Guy Verhofstadt'ı "acil dosyalarla ilgilenme yetkisi olacak geçici bir hükümet" kurmakla görevlendirmişti.

Belçika'da 8 yıldır çeşitli koalisyon hükümetlerini yöneten Flaman liberal Verhofstadt, partisinin son seçimlerden yenilgi alması üzerine görevi bırakacağını açıklamıştı.

‘’Acil dosyalara’’ bakacak olan geçici hükümette 3’ü kadın 14 bakan bulunuyor. Verhofstadt'ın başbakanlık görevini 23 Mart 2008'de Leterme'e devretmesi öngörülüyor.

Kalıcı bir hükümetin kurulması için gerekli görülen federal reformlar konusunda Flaman ve Valonlar arasında uzlaşma sağlanması amacıyla 3 ay kazanan siyasetçiler ‘’gergin günlere’’ hazırlanıyor.

Başbakan Verhofstadt, geçici hükümeti kurarken, ‘’23 Mart’ta görevi bırakmakta son derece kararlı olduğunu’’ bildirerek, baskıyı artırdı.
Geçici hükümetin Pazar günü Parlamentodan güven oyu olması beklenirken, ‘’Belçika’nın kendine özgü yöntemleriyle ürettiği geçici formülün siyasi krize ve etnik gruplar arasındaki uzlaşmazlığa somut çözüm getirmeyeceği; siyasi, sosyal ve ekonomik istikrarsızlık ortamının önümüzdeki aylarda devam edeceği’’ belirtiliyor.