Dedikoduyla vakit geçirmek istemediklerini söyleyen Sultanhisarlı bayanlar altın yerine kitap günü düzenledi.


Aydın'ın Sultanhisar İlçesi'nde 14 kişiden oluşan bir gurup bayan başlattıkları ilginç uygulama ile herkesin takdirini topluyor. 8 yıl önce bol dedikodulu altın günlerini veda eden 14 bayan her hafta aralıksız olarak birer kitap okuyarak yüzlerce kitap okumanın mutluluğunu yaşadıklarını söylediler.

Yaptıkları organizenin 8. yılını ilçede bulunan bir otelde düzenledikleri sade bir programla kutlayan bayanlar bu günlerinde de geleneklerinden vazgeçmeyerek kitap okumaya devam ettiler. Düzenledikleri kitap okuma günleri kapsamında aynen altın günlerinde olduğu her hafta bir evde toplanıp hem kitap okuduklarını hem de bitirdikleri kitapları değiştirdiklerini belirten kadınlar okumaya hevesli ve dedikodudan uzak bayanların kendi guruplarına katılabileceklerini söylediler.

Gülgün Tatlıcı, Güler Kandemir, Belgin Öğüt, Mehtap Altıntop, Özlem Yalçınkaya, Nuray Başpınar, Mualla Akay, Kıymet İlkhan, Seher Tunca, Pervin Güçoğlu, Seval Yavuz, Servet Işlak ve Selma Özer'den oluşan okuma gurubu bayanları aynı zamanda bu uygulamaları ile çevredeki diğer bayanlara da örnek oluyorlar.

İlk günlerde zor gelmesine rağmen haftalar ve aylar geçtikçe okumaktan büyük keyif aldıklarını belirten Gülgün Tatlıcı, "Eskiden altın günleri yapar ve her hafta bir arkadaşımızın evinde toplanarak yer içerdik. İstemesek de bu günlerde dedikodu oluyordu. Ancak okuma günleri düzenlediğimizden beri yaşantımız değişti. Artık kimsenin ayağını çekmeden okuduğumuz kitaplar üzerine konuşarak faydalı iş yapmış oluyoruz" diyerek aynı uygulamayı herkese tavsiye etti.
__________________