Amerikan ABC News televizyon kanalı, İsrail´in Suriye saldırısının detaylarını ortaya koyan bir haber yayımladı


Amerikan ABC News televizyon kanalı, İsrail'in Suriye saldırısının detaylarını ortaya koyan bir haber yayımladı. Amerikan ABC News televizyon kanalı, İsrail'in Suriye saldırısının detaylarını ortaya koyan bir haber yayımladı. Haberde ortaya konulan haritalarda İsrail'in Türk sınırını ihlal ettiği de kesinleşiyor.
İsrail'in The Jerusalem Post gazetesinde de yayımlanan haberde ayrıca, 6 Eylül'de Suriye'ye yönelik gerçekleştirilen İsrail hava saldırısından önce, İsrail'in Suriye'de yer alan nükleer faaliyetleri gösteren detaylı fotoğrafları ele geçirdiği ileri sürüldü.
Adının açıklanmasını istemeyen bir üst düzey Amerikalı yetkili, televizyon kanalına Mossad'ın yazın Suriye'de nükleer faaliyetlerde bulunduğunu keşfettiğini ve İsrail istihbaratı adına oradan haber sızdırmak üzere içeriye bir ajan yerleştirmeyi veya içerideki işçilerden birini İsrail adına çalışmaya ikna etmeyi planladığını söyledi.
İçerideki köstebek vesilesiyle İsrail'in; içinde pompa istasyonu, tırlar ve silindirik şekillerin detaylı bir şekilde yer aldığı fotoğraflara ulaştığını belirten yetkili, bölgede üretime başlanmadığı için fisyon yapabilen maddelere rastlanamadığı belirtti.
Aynı yetkili, bölgenin dizaynının, resmi olarak "Kuzey Kore" modeli olarak belirtilen modelde olduğunu söyledi.
İŞİN İÇİNDE CIA DESTEĞİ DE VAR
Fotoğraflara içerideki köstebeği tarafından ulaşan MOSSAD, CIA'le irtibata geçti. Bölgenin uydu koordinatlarını Amerikan istihbaratından aldıktan sonra Irak sınırına yaklaşık 100 mil uzakta olan bölgeye saldırı planını gerçekleştirdi.
Planda helikopter saldırısı da dâhil olmak üzere tüm muhtemel planlar üzerinde Amerikalı yetkililerle görüşmeler yapıldı.
Amerikalı yetkili "Beyaz Saray'ın, nükleer madde üretimini kesin gösteren belgeler olmadığını ve Amerika'nın Suriye'ye saldırıya sıcak bakmadığını söylemesine rağmen saldırı gerçekleşti" diye sözlerini bitirdi.
İddialarla alakalı Beyaz Saray ve CIA'den bir açıklama gelmedi.