Sonuçlar 1 to 4 of 4

Konu: C Programlama Dilinin Tarihçesi

Default C Programlama Dilinin Tarihçesi

C PROGRAMLAMA DİLİNİN TARİHÇESİ

UNIX işletim sistemi ile C programlama dili birbiriyle yakından ilişkilidir.Tarihleri 70'lerin başında başlar. İlginç olan şey de AT&T Bell Laboratuvarı'ndan Ken Thompson tarafından yazılan bir bilgisayar oyun programından kayanaklanmalarıdır.

Thompson,programını bir PDP-7 bilgisayarına uyarlama istediğinde, bu küçük makina hakkında çok şey öğrendi, ancak işletim sistemini pek beğenmedi. Bunun Üzerine, o zamanlar daha büyük bir makinada kullanılan MULTICS işletim sisteminin basitleştirlmiş ve değitirilmiş bir uyarlamasını yazmaya karar verdi. Daha sonra , Dennis M. Ritchie de ona katıldı ve Brian W. Kernighan tarafından UNICS (Uniplexed Information and Computing Service- Birleştirilmiş Bilgi ve Hesaplama Hizmeti) adı verilen işletim sisteminin ilk uyarlaması doğdu. Bu üç kişi C ve Unix 'in tarihinde en önemli rolü oynadılar. Başlangıçta , Thompsın , daha önceleri 1967 civarında geliştirilen BCPL adlı "tipsiz" dilinden de büyük ölçüde etkilenerek B dilini tasarladı. Bundan sonra, Ritchie UNIX'i daha kolay bir şekilde yazma amacıyla C adında yeni bir dil tasarımladı. 1973 yılında ise Ritcihe ve Thompson C yi kullanarak UNIX'i yeni baştan yazdılar. Sonuç o kadar iyiydi ki, 1983'te ACM'in Turing Ödülü'nü almaya hak kazandılar.

O zamandan beri, C çok değişmedi. Dilde yapılan bazı küçük genişletmeler, Dennis M. Ritchie tarafından hazırlanan Teh C Programming Language-Reference Manual(C Programlama Dili- Başvuru El Kitabı) adlı, 1983 basımlı, Bell Laboratuvarları yayınıda anlatılmaktadır. ANSI'nin(American National Standarts Institute-Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü) X3J11 komitesi tarafından 1988 Ekim'inde sunulan C standardının son taslağı bu değişiklikleri resmileştirmekte ve kendi başına yenilerini eklemektedir.Yapılan düzenlemelerle, bir takım programcı hatalarını azaltmak için derleyici kontrolleri arıtılmış ve dile yararlı birkaç özellik daha katılmıştır. Ancak , tasarımcılarının felsefesine aykırı olduğu için dilin daha fazla genişletilmesi beklenmemelidir. Bunun yerine, bu dilden yeni diller ortaya çıkarmaktadır. Bir örnek, C++'dır. Bu dil, nesneye yönelik programlama ve veri soyutlama teknikleri sağlarken, Standart C ile uyumlu kalmaya çaba göstermektedir. Bu özellikleri, dili daha kapsamlı bir uygulama programlama dili yapmaktadırç Yakın zamanda ise C++'nın C'nin yerini alması beklenmektedir, ancak yine de C++ öğrenecek birisinin Standart C'yi bilmesi gerekmektedir.

bilgisayar mühendisliği okucam, şimdilerde şöyle yüzeysel araştırmalar yapıyorum. açıkçası gözüm korktu :) zor görünüyor..
    yardım edecek birilerini bulmam lazım programlamadan anlayan falan :) az biraz bi şeyler öğrenmek istiyorum.. hiç bilmeden gitmeyeyim (: ederim diyen varsa mesaj atabilir, memnun olurum :)

*paylaşım için teşekkür ederim emeğine sağlık.

teşekkürler