Sonuçlar 1 to 4 of 4

Konu: C Programlama Dilinin Tarihçesi

Default C Programlama Dilinin Tarihçesi

C PROGRAMLAMA DİLİNİN TARİHÇESİ

UNIX işletim sistemi ile C programlama dili birbiriyle yakından ilişkilidir.Tarihleri 70'lerin başında başlar. İlginç olan şey de AT&T Bell Laboratuvarı'ndan Ken Thompson tarafından yazılan bir bilgisayar oyun programından kayanaklanmalarıdır.

Thompson,programını bir PDP-7 bilgisayarına uyarlama istediğinde, bu küçük makina hakkında çok şey öğrendi, ancak işletim sistemini pek beğenmedi. Bunun Üzerine, o zamanlar daha büyük bir makinada kullanılan MULTICS işletim sisteminin basitleştirlmiş ve değitirilmiş bir uyarlamasını yazmaya karar verdi. Daha sonra , Dennis M. Ritchie de ona katıldı ve Brian W. Kernighan tarafından UNICS (Uniplexed Information and Computing Service- Birleştirilmiş Bilgi ve Hesaplama Hizmeti) adı verilen işletim sisteminin ilk uyarlaması doğdu. Bu üç kişi C ve Unix 'in tarihinde en önemli rolü oynadılar. Başlangıçta , Thompsın , daha önceleri 1967 civarında geliştirilen BCPL adlı "tipsiz" dilinden de büyük ölçüde etkilenerek B dilini tasarladı. Bundan sonra, Ritchie UNIX'i daha kolay bir şekilde yazma amacıyla C adında yeni bir dil tasarımladı. 1973 yılında ise Ritcihe ve Thompson C yi kullanarak UNIX'i yeni baştan yazdılar. Sonuç o kadar iyiydi ki, 1983'te ACM'in Turing Ödülü'nü almaya hak kazandılar.

O zamandan beri, C çok değişmedi. Dilde yapılan bazı küçük genişletmeler, Dennis M. Ritchie tarafından hazırlanan Teh C Programming Language-Reference Manual(C Programlama Dili- Başvuru El Kitabı) adlı, 1983 basımlı, Bell Laboratuvarları yayınıda anlatılmaktadır. ANSI'nin(American National Standarts Institute-Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü) X3J11 komitesi tarafından 1988 Ekim'inde sunulan C standardının son taslağı bu değişiklikleri resmileştirmekte ve kendi başına yenilerini eklemektedir.Yapılan düzenlemelerle, bir takım programcı hatalarını azaltmak için derleyici kontrolleri arıtılmış ve dile yararlı birkaç özellik daha katılmıştır. Ancak , tasarımcılarının felsefesine aykırı olduğu için dilin daha fazla genişletilmesi beklenmemelidir. Bunun yerine, bu dilden yeni diller ortaya çıkarmaktadır. Bir örnek, C++'dır. Bu dil, nesneye yönelik programlama ve veri soyutlama teknikleri sağlarken, Standart C ile uyumlu kalmaya çaba göstermektedir. Bu özellikleri, dili daha kapsamlı bir uygulama programlama dili yapmaktadırç Yakın zamanda ise C++'nın C'nin yerini alması beklenmektedir, ancak yine de C++ öğrenecek birisinin Standart C'yi bilmesi gerekmektedir.

bilgisayar mühendisliği okucam, şimdilerde şöyle yüzeysel araştırmalar yapıyorum. açıkçası gözüm korktu zor görünüyor..
    yardım edecek birilerini bulmam lazım programlamadan anlayan falan az biraz bi şeyler öğrenmek istiyorum.. hiç bilmeden gitmeyeyim (: ederim diyen varsa mesaj atabilir, memnun olurum

*paylaşım için teşekkür ederim emeğine sağlık.