Teslimiyetçi AKP zihniyeti, insanlarımızı "tezkere" ve "referandum" la aldatırken, Güneydoğu´da PKK´lı köpekler evlatlarımızı katlediyor. Başbakan ise hala ABD´den medet umuyor


OPERASYONA 5 Kasım'daki Bush görüşmesinden sonra karar vereceğini söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye 12 şehidine ağladığı saatlerde de oyalamalarını sürdürdü. Türkiye Başbakan'dan yürek ferahlatacak haber beklerken O'nun açıklaması referandum memnuniyeti idi.
ERDOĞAN tezkere konusundaki bir soruyu ise "Bu konuyla ilgili olarak biz bütün askeri gerekçeler, güvenlik güçlerimizin önümüze koyduğu gerekçeler oluştuğu anda, biz bu konuda hiç geri durmayız, adımımızı atarız" dedi. Türk halkı ise "Gerekçelerin oluşması için daha kaç askerin şehit olması lazım" diye soruyor
ÇANKAYA Köşkü'ndeki zirve sürerken ise, ABD Dışişleri Bakanı Rice'ın aradığını ve PKK'yla mücadele konusunda "birkaç gün süre istediğini" açıklayan Erdoğan "ABD'den stratejik ortaklık gereği süratli adım atmasını istedim" dedi. Erdoğan'ın İngiliz The Times gazetesine verdiği demeç ise akılları bir kez daha karıştırdı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü'ndeki toplantıdan sonra AK Parti Genel Merkezi'ne geçerek basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Köşk'teki zirve toplantısı sırasında ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın kendisini aradığını açıkladı.
Erdoğan, "Onunla da bu konuyu görüştük. Ve kendileri de, bu konunun üzerinde çok çok hassasiyetle durduklarını ve bu konudaki haklılığımızı vurgulamanın ötesinde 'bize bir kaç gün müsaade edin'demek suretiyle de bu süreci ne denli ciddiye aldıklarını ifade ettiler" dedi.
Erdoğan şöyle devam etti: "Biz toplantıdayken daha sonra arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre de Sayın Başkan'ın (Bush) da yine bu noktada yapmış olduğu açıklamalar var. Ve bu açıklamalarla birlikte bizler tabii ki sürecin ciddi bir şekilde takipçisiyiz. Bunun yanında da tabii ki bölgedeki terörle olan mücadelemiz de artan bir oranda aynı kararlılıkla devam edecektir. Bunun bedeli ne olursa olsun, sonuna kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz."
TALABANİ'YE: SÖZLER GÜZEL, NETİCE BEKLİYORUZ
Başbakan Erdoğan, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin "PKK liderleriyle görüştüğü, ateşkes ilan edeceği" açıklaması için ise şunları söyledi:
"Talabani'nin bu tesbitleri şahsen beni tatmin etmiyor. Artık uygulama ve netice görmek istiyoruz. Bu tür sözler, ifadeler güzel, ama neticeyi ne olacak bunu görmek isteriz. Bizim Irak'ın birliği bütünlüğü üzerinde herhangi bir olumsuz düşüncemiz yok."
Erdoğan, "bir devlet başkanının illegal bir örgütün liderleriyle görüşmesinin onların yaklaşım tarzı olduğunu, Türkiye'de ve ileri demokrasilerde söz konusu olamayacağını" kaydetti.
ANLAŞMA IRAK PARLAMENTOSUNDAN GEÇMEDİ
Başbakan, Irak'la yapılan güvenlik anlaşmasını da hatırlatarak, şöyle devam etti:
"İçişleri bakanları arasında yapılmış güvenlik anlaşması, Irak parlamentosundan henüz geçmiş değil. Fakat bu anlaşma bile, karşılık bir yaklaşım tarzıdır. En azından uygulamaya geçirilmesi, karşılıklı itimada dayalı bir adım olurdu. Geleceğe yönelik olumlu bakışı taraflara kazandırırdı."