Başbakan Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı Gordon Brown’a, “Vatandaşımızı öldüren terör örgütü konusunda artık somut adım bekliyoruz. Size de sorumluluk düşüyor. Adım atılmazsa biz de uluslararası hukuktan doğan haklarımızı kullanırız” mesajı verirken, Brown, sorunun diplomatik yollarla çözümü için adım atacaklarını söyledi. Erdoğan’ın yanıtı, “Olayın diplomatik boyutlarını aştık, bundan sonraki hedefimiz askeri boyutun çok daha farklı bir şekilde işlev görmesidir” oldu. Brown da, PKK’ya destek veren gruplara karşı eylemlerini artıracakları, ABD ve Irak hükümetiyle çalışarak adım atacakları sözünü verdi.

İki liderin karşılıklı mesajları şöyle:

ERDOĞAN: Avrupa ülkelerinde teröre yataklık yapan, parasal kaynaklar aktaranlar var. Samimiyetsiz yaklaşımlar bizi üzüyor.

BROWN: İngiliz hükümeti olarak PKK şemsiyesi altında faaliyet gösteren örgütleri terörist görüyoruz ve Türkiye ile etkin çalışma istiyoruz.

ERDOĞAN: Irak’ta merkezi hükümet var ve bunun başında da ABD var. Dostlarımızın uluslararası anlaşmalardan doğan hukukumuzu vakti saati geldiğinde kullanacağımızı bilmesi lazım.

BROWN: PKK ile bağlantılı herhangi bir örgütün İngiltere’de üzerine gitmeye devam edeceğiz. Türkiye’nin itidalini takdir etmek istiyorum.

Özel madde ayrıldı

ERDOĞAN ile Brown, Down Street 10 numaradaki Başbakanlık konutunda bir araya geldi. İki lider Stratejik Ortaklık Belgesi konusunda mutabakata vardı. Belgenin ‘Küresel Güvenlik’ başlığı altında, PKK’ya özel bir madde ayrıldı. Türkiye ve İngiltere’nin terörle mücadelede daha aktif işbirliği yapacağı ifade edildi. Erdoğan, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile de bir görüşme yaptı.