Mehmetçik, Hakkari’deki terör saldırısının hemen ardından hainlere hak ettikleri cezayı, F-16 savaş uçaklarıyla verdi. 20-30 kilometre sınır ötesine geçen ‘Savaşan Şahinler’ sıcak takip yöntemiyle teröristlere bomba yağdırdı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Hakkari Dağlıca’da 12 askerimizin şehit edilmesinden hemen sonra F-16 savaş uçaklarıyla sıcak takip yapıldığını ve sınırdan yaklaşık 20-30 kilometre içeriye girildiğini söyledi. Çiçek, “F-16’lar teröristlere ait kamp noktalarını bombaladı. 40 kilometre menzilli toplarımız sınır ötesine ağır bombardıman yapıyor. Sıcak takip de yapılıyor. Türkiye, gereken cevabı veriyor” dedi.

ASKER NE İSTERSE VERDİK

Başbakan Erdoğan’ın İngiltere’ye gitmesinin ardından AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplandı. Toplantıya başkanlık eden Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, son gelişmeler hakkında üyeleri bilgilendirdi.

MYK üyelerinin, “Neyi bekliyoruz, Irak’tan Türkiye’ye meydan okuyan açıklamalar var. PKK’lılara neden yanıt verilmiyor?” soruları üzerine Cemil Çiçek, şu kritik bilgileri verdi:

“PKK baskınının ardından F-16 uçakları, sınır ötesine 20-30 kilometre girerek, tespit edilen PKK kamplarını bombaladı. Gerektiğinde bombalamaya devam ediyor. Sıcak takip başlatıldı. Toplarımız, 40 kilometre menzilli. Topçu birliklerimiz,

Irak sınırın öte yakasındaki şüpheli muhtelif hedefleri bombaladı, bombalamaya devam ediyor.”

Askeri gerekçeler oluştuğunda geniş kapsamlı bir sınır ötesi operasyonun da yapılacağını açıklayan Çiçek, “Askere ne istiyorsa verildi, verilmeye devam edilecek” diye konuştu. Çiçek, terör örgütü PKK’nın geldiği aşamaya da dikkat çekerek şunları kaydetti: “PKK, 20 sene önceki değil. Artık modern silahları, roketatarları, gece görüş cihazları, otomatik silahları olan bir PKK. Arkasında 25-30 ülke var. Bu yüzden dünyadaki en kanlı terör örgütü.”

AŞAMALI OLACAK

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Kuzey Irak’a yönelik ekonomik ambargonun da kapıda olduğunu açıkladı. Ekonomik önlemlerin bugün yapılacak Milli Güvenlik Kurulu’nda ayrıntılı görüşüleceğini ifade eden Çiçek, şöyle devam etti: “Aşama aşama ekonomik tedlbirleri yaşama geçireceğiz. Önce hava sahamızı Erbil uçuşlarına kapattık. Habur Sınır Kapısı’nın kapatılması, Kuzey Irak’a verilen elektriğin kesilmesi, orada iş yapan Türk firmalarının geri çağrılması gibi önlemler de MGK’da görüşülerek, aşama aşama yaşama geçirilecek. “

Elektriğin kesilmesinin ise günü birlik tedbirler olacağına dikkat çeken Çiçek, “Caydırıcı önlemler almak istiyoruz. Elektriği keseriz. Ama örneğin ABD kendi birliklerinin elektriğini üretiyor, rada fuel oil santralları var” dedi.
Köprü yenilenecek

DAĞLICA’da PKK tarafından havaya uçurulan Şiran Köprüsü iki gün içinde onarılacak. 700 bin YTL’ye mal olacak köprü, çelikle kuvvetlendirilecek.