Sonuçlar 1 to 2 of 2

Konu: ABD, PKK’yı havadan vuracak

 1. #1
  KaNKuRT
  Guest

  Default ABD, PKK’yı havadan vuracak

  Amerikan yönetiminin Türkiye’yi sınır ötesi operasyon yapmaktan caydırmak için terör örgütü PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki hedeflerine hava taarruzu planladığı ileri sürüldü. ABD’ye yayımlanan Chicago Tribune gazetesinin haberine göre, “Artık Kumbaya* zamanı” değil diyen ABD’li yetkililer, Türkiye, ABD ve Irak arasında üçlü görüşmelerin yeterli olmadığını, “bir şeyler yapılması gerektiğini” belirttiler. Başkan George Bush’un krizin çözümü amacıyla önceki akşam Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı telefon görüşmesi hakkında bilgi veren kaynaklar, Bush’un Gül’e, ülkesinin Irak’ın kuzeyinden gelecek terör saldırılarını durdurmak için diplomasinin ötesindeki seçenekleri ciddi şekilde değerlendirdiği yolunda güvence verdiğini belirttiler. Terör örgütü PKK’nın kökünün kazınması için Amerikan askerlerinin kullanılmasının son seçenek olduğunu ve ABD’nin PKK hedeflerine hava taarruzu yapmaya daha istekli olduğunu belirten yetkililer, güdümlü füzelerin kullanımının da söz konusu olduğunu, ancak savaş uçaklarıyla yapılacak hava taarruzunun daha kolay bir seçenek olarak göründüğünü, zira Irak hava sahasının kontrolünün ABD’nin elinde olduğunu söylediler. Habere göre, Amerikalı yetkililer ve uzmanlar, bir başka seçeneğin de Irak’ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimini, peşmerge güçlerinin dağlardaki PKK kamplarının çevresinde kordon oluşturması yönünde ikna etmek olduğunu belirttiler.

  ABD’li bir yetkili, geçmişte ABD’nin PKK terör örgütüne karşı hava taarruzu ya da özel bir güçle doğrudan harekete geçme konusunda çekimser davrandığını belirtti. Şimdiye kadar kırmızı çizgilerinin Türklerin sınırı geçmesi olduğunu, çünkü bunun bölgede durumu iyice kötüleştireceğini kaydeden yetkili, “Bugün ise Türklerin sabrı taştı ve bizim de risk hesaplarımız değişiyor” diye konuştu.

  (*) KUMBAYA NEDİR?

  AFRİKA dillerinden İngilizceye yerleşen Kumbaya, kum-ba-yah ve cumbayah olarak da geçiyor. Kumbaya'nın sözlük anlamı "buraya gel." Amerika'da küs kişiler grup olarak toplanıyor ve içinde savaşı lanetleyen, barışı destekleyen ifadelerin geçtiği Kumbaya şarkısını söylüyor.  Avrupa Konseyi: Türkiye’ye tam destek verilmeli

  AVRUPA Konseyi Genel Sekreteri Tery Davis, PKK’nın son terörist eylemlerini kınadı. Genel Sekreter Davis, “Türk hükümetine, uluslararası hukuk ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne saygı göstererek alacağı tüm önlemler için tam destek verilmeli” dedi. Terry Davis, yaptığı yazılı açıklamada Güneydoğu’da durumun kötüleşmesinden büyük bir kaygı duyduğunu söyledi. “Hem Türkiye içinde hem de Türkiye dışında PKK’yı şiddetle kınadığını belirten Davis, “Durumu Irak hükümeti ile doğrudan görüşmeler ile çözmeyi amaçlayan diplomatik girişimi olumlu karşılıyorum” dedi.
  ‘ABD, istihbarat sağlayabilir’

  Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, ABD’nin Türkiye ile ortak askeri operasyonlarda bulunacağıyla ilgili bilgisi olmadığını, ancak istihbarat sağlayabileceğini söyledi. Sözcü Perino, PKK’ya karşı ABD ile Türkiye’nin ortaklığının nasıl şekilleneceğine ilişkin sorulara doğrudan cevap vermekten kaçınsa da Washington’un Ankara’ya hava saldırılarıyla destek vermek yerine başka yollara başvurabileceğini öne sürdü. Dana Perino, “Türkiye’nin işine yarayacak istihbarat sağlayabiliriz” şeklinde demeç verdi. Daha önce de ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Türkiye’nin Irak topraklarında büyük boyutlu bir askeri harekata girişmeden önce teröristlerin tam yerine ilişkin istihbarat elde etmesi gerektiğini söylemişti.
  Barroso hak verdi

  AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Türkiye’nin terörizme karşı mücadele hakkını kabul ettiklerini, gelişmelerden endişe duyduklarını açıkladı. Barroso, AB’nin tavır, düşünce ve endişelerini aktardığını söyledi. Türkiye’nin, “PKK karşısında güvenlik endişelerini, halkını savunma hakkını kabul ettiklerini, PKK terörünü lanetlediklerini” belirten Barroso, Erdoğan’ın kendisine bilgiler verdiğini, Türkiye’nin, Irak’ın toprak bütünlüğüne yönelik hiçbir hedef ve girişimi olmadığını, hedefin terörle mücadele olduğunu bildirdiğini anlattı.

 2. #2
  YaGMuR_CiNi
  Guest

  Default

  hadi bakalim...honk

Similar Threads

 1. ‘İran’ı vurursa İsrail’i engellemeyiz’
  By KaNKuRT in forum Dünya'dan haberler
  CEvaplar: 0
  Son Mesaj: 11-07-09, 01:35
 2. 2009'a damga vuracak filmler
  By YaGMuR_CiNi in forum Sinema HaberLeri
  CEvaplar: 3
  Son Mesaj: 14-03-09, 14:14
 3. Kandilli’den Marmara’da ‘hareket’ uyarısı
  By 20kentli in forum Türkiye'den haberler
  CEvaplar: 0
  Son Mesaj: 09-05-08, 17:42

Tags for this Thread

Bookmarks

Gönderme izinleri

 • Yeni Konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız.
 • Eklenti gönderemezsiniz.
 • Mesajlarınızı düzenleme izniniz yok.
 •