Kuzey Irak´ın Türkiye sınırının sıfır noktasında yer alan köyler güvenlik gerekçesiyle boşalıyor.


Kuzey Irak'ın Türkiye sınırının sıfır noktasında yer alan köyler güvenlik gerekçesiyle boşalıyor. Köylerdeki kadınlar, çocuklar ve gençler kent ve ilçe merkezlerindeki yakınlarının yanına sığınırken, okulların kapısına ise kilit vuruluyor. Irak'ın Türkiye sınırı boyunca yaklaşık 200 köy bulunuyor. Yerli halk Zaho'ya göç ediyor. Boşaltılan köyler arasında bir de Hıristiyan köyü var.

Saddam zulmünden kaçıp Kuzey Irak'ta Deştateğ köyünü kuran cemaati temsilen konuşan muhtar Hanna Musipedo, "Türkiye'den rica ediyoruz, bombardımanı durdursun. Burada PKK'lı yok. Yanlış yeri bombalıyorlar. Operasyon olacak korkusu yüzünden ailelerimizi kentlere gönderdik" diye konuştu.
PKK: ATEŞKES YOK
Talabani aracılığıyla tek taraflı ateşkes ilan ettiğini açıklayan PKK ise dün yine bundan vazgeçti. Terör örgütü tarafından yayınlanan bildiride silah bırakmadıklarını, çünkü koşulları gerekli görmediklerini iddia ettiler. PKK önceki gün Türkiye'nin kendisine yönelik operasyonlara son vermesi ve sınırötesi harekat yapmaması şartıyla ateşkes ilan ettiğini açıklamıştı.