AP Türkiye raporunu oyladı


Raporda Kıbrıs'tan Güneydoğu'ya, Vakıflar Yasası'ndan 301. madde ve sivil anayasaya kadar bir çok yeni istekler sıralanıyor.
Terör örgütü PKK'ya da eylemlerine son vermesi çağrısının yapıldığı metinde, Türk hükümetinden ve Irak'taki tüm siyasi güçlerden, "terörizmle mücadelede ve terörizmi önlemede işbirliğini güçlendirmeleri" talep ediliyor.
Avrupa Parlamentosu (AP), Hollandalı Hıristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye raporunu dün genel kurulda tartışarak oyladı.
Genel kurulda, AB Konseyi ve Komisyonu'nun temsilcileri de Türkiye'deki son gelişmelerle ilgili görüşlerini açıkladı.
AP Dış İlişkiler Komitesi'nde daha önce 4 çekimser oya karşı 48 oyla kabul edilen rapor ve rapora bağlı tavsiye karar tasarısında, Türk hükümetinin reform sürecine bağlı kalacağı yolundaki açıklamasından memnuniyet duyulduğu vurgulanıyor ve hükümetin yeni bir anayasa hazırlama girişimi olumlu karşılanıyor.
RAPORDA NELER VAR?
Raporda, "Yeni Türk hükümetinin temel insan haklarını ve özgürlükleri koruyacak yeni ve sivil bir anayasa niyeti memnuniyetle karşılanır. Yeni anayasada Türkiye'nin demokratik ve laik karakterini garanti altına alacak denetleme ve dengeleme sisteminin kurulması ihtiyacının altı çizilir. Tüm siyasi partilere, açık ve uzlaşıya dayalı anayasal süreci desteklemeleri çağrısı yapılır. Bu kapsamda daha önceki seçim barajı (düşürülmesi) önerisi hatırlatılır. Anayasa projesinin TCK'nın 301'inci maddesi başta olmak üzere acil reformları ertelememesi gereği vurgulanır" deniliyor.
AB üyesi ülkelere, teknik hazırlıklar tamamlanır tamamlanmaz, enerji faslında Türkiye ile müzakereleri başlatmaları çağrısı yapılan metinde, AB'ye doğal gaz arzının çeşitlendirilmesinde transit geçiş noktası olarak Türkiye'nin önemine vurgu yapılıyor.
"Kadın hakları ihlalinden" üzüntü duyulduğu belirtilen metinde, "namus cinayetlerinin ciddi endişe kaynağı olmayı sürdürdüğü" ifade ediliyor.
Hükümetin "Kürt sorununa kalıcı çözüm bulunması için siyasi girişim başlatması" gereğinin dile getirildiği metinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Güneydoğu Anadolu gezisinden memnuniyet duyulduğu belirtiliyor.
PKK'YA "EYLEMLERİNE SON VER" ÇAĞRISI
Terör örgütü PKK'ya da eylemlerine son vermesi çağrısının yapıldığı metinde, Türk hükümetinden ve Irak'taki tüm siyasi güçlerden, "terörizmle mücadelede ve terörizmi önlemede işbirliğini güçlendirmeleri" talep ediliyor.
KIBRIS VE TÜRK ASKERİ
Kıbrıs'ta kapsamlı çözüm için taraflara "BM sürecine yapıcı yaklaşın" çağrısı yapılan metinde, "Ada'dan Türk askerinin çekilmesinin çözüm müzakerelerini kolaylaştıracağı" ileri sürülüyor.
Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulunamamasından üzüntü duyulduğu vurgulanırken, Ada'daki her iki taraftan BM sürecine yapıcı yaklaşmaları isteniyor.
Karar tasarısında, serbest ve adil bir ortamda yapılan genel seçimlerin TBMM'de daha geniş temsil olanağı sunması memnuniyetle karşılanırken, milletvekillerine "Türkiye'nin istikrarlı bir demokrasiye dönüşümüne" katkı yapmaları çağrısı yer alıyor.
Hükümetin reform sürecini hızlandırması istenen tasarıda, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin siyasi sürece tekrar tekrar müdahalesinden endişe duyulduğu" belirtiliyor.
"Ordu üzerinde sivillerin tam kontrolü için daha fazla çaba gösterilmesi" gereği vurgulanan metinde, ulusal güvenlik stratejisinin belirlenmesi ve uygulanmasının sivil yetkililerin sorumluluğunda olması ve orduyla savunma politikasının TBMM'nin tam denetimine açılması isteniyor.
301. MADDE
Türkiye'ye Ortaklık ve Ek Protokol'den kaynaklanan yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirmesi çağrısı yapılan tasarıda, Türk Ceza Kanunu'nun 301'inci maddesinin değiştirilmesi ve Vakıflar Kanunu'nun onaylanması talep ediliyor.
AP'nin Türkiye hakkındaki karar tasarısında, Hrant Dink cinayeti, Malatya'da 3 Hıristiyan'ın öldürülmesi ve Ankara'daki terör saldırısı şiddetle kınanıyor.
Karadeniz'de ve Orta Asya ülkeleriyle olan ilişkilerde Türkiye'nin önemine vurgu yapılan metinde, AB Komisyonu'ndan, bu bölgelerle ilgili dış politikasını Türkiye ile işbirliğini güçlendirerek yürütmesi talep ediliyor.