Önce sağduyu

Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Gül başkanlığında ilk kez toplandı. Türkiye’nin içinden geçtiği zor dönemde ‘birlik’ çağrısı yapan MGK, Irak’a ekonomik ambargo için tavsiye kararı aldıEN kritik MGK’dan ‘birlik ve kardeşlik’ mesajı çıktı. Türkiye’nin nefesini tutup beklediği toplantı 5.5 saat sürdü. ‘Terör’ gündemli MGK’dan, haklı öfkesini yansıtan vatandaşlara ‘itidal’ çağrısı, PKK destekçilerine ise son uyarı geldi.

KARDEŞLİK VURGUSU

BİLDİRİDE yurt çapındaki protesto gösterileri hatırlatıldı, “Birlik ve beraberliğimizi zedelemeyi hedefleyen terör saldırılarına karşı sağduyu korunmalı. Kardeşlik duygularına zarar verecek davranışlardan halkımız kaçınmalı” denildi.

EKONOMİK AMBARGO

MGK’da tezkere kapsamında alınacak siyasi ve askeri önlemler görüşüldü. Kurul, bölgede bölücü terör örgütünü doğrudan veya dolaylı destekleyen Kürt gruplara karşı uygulanacak ekonomik ambargo için düğmeye bastı.MGK’dan ‘kardeşlik’ vurgusu

Milli Güvenlik Kurulu, “saldırılara karşı halkımızın sağduyusunu koruyacağına ve kardeşlik duygusuna zarar vermeyeceğine inanıyoruz” mesajı verdi

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), terörist saldırılar sonrasında halkın sağduyulu hareket etmesi gerektiğini kaydetti. Terör örgütüne destek veren gruplar üzerinde ekonomik tedbirler alınmasını hükümete tavsiye eden MGK, ayrıca halka itidal çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ilk kez başkanlığı ettiği, terör ve Irak’ın özel gündemle ele alındığı toplantı 5 saat 45 dakika sürdü. Toplantıda, PKK’ya destek çıkan Irak’taki gruplara ekonomik tedbirlerin alınması için hükümete tavsiye kararı verildi. Bildiride bu durum, “Bölgede bölücü terör örgütünü doğrudan veya dolaylı şekilde destekleyen gruplar üzerinde öncelikle alınması gereken ekonomik tedbirlere ilişkin olarak Bakanlar Kurulu’na tavsiyede bulunulması kararı alınmıştır” şeklinde yer aldı.

İTİDAL ÇAĞRISI YAPILDI

MGK bildirisinde ayrıca gösterilere atıfta bulunularak, “Birlik ve beraberliğimizi zedelemeyi amaçlayan terör saldırılara karşı halkımızın her zaman olduğu gibi, sağduyusunu koruyacağına ve kardeşlik duygularına zarar verecek davranışlardan kaçınarak, teröre gereken yanıtı vereceğine olan inanç bir defa daha vurgulanmıştır” denildi.

SÖZDE SOYKIRIM OLAYI

MGK bildirisinde ABD’de gündeme gelen sözde Ermeni soykırım yasa tasarısına da değinildi. Bu konuda şu görüşlere yer verildi:

“ABD’de Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi’nde kabul edilen 1915 olaylarına ilişkin karar tasarısıyla igili gelişmeler de görüşülmüş, Ermeni diasporası ile Ermenistan’ın Türkiye aleyhinde yıllardır yürütmekte oldukları kampanyanın son ürünü olan söz konusu tasarının hiçbir gerekçeyle mazur gösterilmeyeceği ve kabul edilemeyeceği vurgulanmıştır.”

İLKLERİN MGK’SI

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, ilk kez başkanlık ettiği MGK öncesinde kurul üyelerine Çankaya Köşkü’nde bir yemek verdi. Başbakan Yardımcıları Nazım Ekren ile Hayati Yazıcı, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu da ilk kez MGK toplantısına asil üye olarak katıldılar.