Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde kalabalık bir grup teröristin sınırı geçmeye çalışırken güvenlik kuvvetleri tarafından fark edildiği açılan ateş sonucu çok sayıda kayıp vererek kaçtığı belirtildi.

Irak sınırının sıfır noktasında bulunan Yeşilova Jandarma Karakolu’ndaki askerler, yaklaşık 100 kişilik PKK’lı bir grubun sınırı geçmek istediğini fark etti. Bölgeye sevk edilen takviye kuvvetlerle teröristler tank ve top atışlarıyla yoğun ateş altına alındı. Büyük kayıp veren PKK’lı teröristler, ölü ve yaralılarını da yanlarına alarak Irak topraklarına kaçtı.

F-16’LAR BOMBALADI

Hakkari Dağlıca’daki saldırının ardından başlayan operasyonda Türk askerinin PKK’nın Hakurk kampının bulunduğu yönde Irak’a 5 kilometre kadar girdiği ve sınırdaki bazı Kürt köylerinin yakınlarına bombaların düştüğü öğrenildi. Irak’ın bu bölgelerine sarkan PKK’ya yönelik operasyonda Türk F-16’larının önceki gün de sınırın ötesinde bulunan hedefleri bombaladığı belirtiliyor.

Öte yandan Irak’ın kuzeyindeki Zaho kentinde herkesin gündeminde Türkiye’nin yapacağı bir sınır ötesi operasyon var. TV kanalları ilk haber olarak bu bilgileri veriyor. Bölgede yaşayanların neredeyse tamamı Türkiye’nin düzenleyeceği operasyona, PKK’ya değil, kendi otonom yönetimlerine karşı olacağı inancıyla karşı çıkıyor.

Bu arada, İbrahim Halil Sınır Kapısı’nı geçer geçmez sıkı tedbirler başlıyor. Ticari araçların dışındakiler geliş nedenlerini açıklamak zorunda. Gazeteciler peşmergelerce adeta bir tür sorguya çekiliyor.