Türk ordusunun her duruma ve her olağanüstü gelişmeye karşı üzerinde çok düşünülmüş bir oyun planı vardır. Bu oyun planlarından bir tanesi de gerektiğinde sabırla beklemektir.

Her iç ve dış gelişmeye karşı ne yapacağını bilen ve komuta kademesinde o durumdaki yerini bilen komutanlarımız ve iyi eğitilmiş askerlerimiz vardır

Yine ağır bir testten geçen Türk askeri, bu sınavdan da her zaman olduğu gibi yüzünün akıyla çıkacağını; haliyle, tavrıyla, duruşuyla tekrar gösterdi.

Komutanlarımız ne kadar tahrik edilirlerse edilsinler, oyunlara gelmeyeceklerini, doğru bildikleri yoldan dönmeyeceklerini, üzerinde çok düşünülmüş stratejilerini karşı tarafın oyun planına göre değiştirmeyeceklerini duruşlarıyla ortaya koydular.

Komutanlarımız iyi bir asker olmanın yanı sıra uluslararası ilişkiler ve siyaset konusunda da eğitimli ve deneyimliler. Böyle olduğu için son günlerde atılabilecek her adımın askeri sonuçları dışında uluslararası boyutta ve siyasette yansımaları olacağının farkında. Harekete geçmek yolunda kendi içleri ve kamuoyu da kıpır kıpır olsa, fevri bir davranış yapmamaları bu yüzden.

Askerler Türkiye üzerinde oynanmak istenen oyunu bu defa da iyi görüyorlar. Son gelişmelerin içeride huzursuzluk yaratması ihtimalini iyi teşhis edip vatandaşların arasına kara kedi sokabilecek kötü niyetlilere karşı da strateji geliştirmek zorundalar.

Bu yüzden dün yapılan MGK toplantısında Türkiye’yi etnik kökene dayalı bölme ve insanlarımızı karşı karşıya getirme çabalarına karşı duyarlılığın gündeme getirilmesi çok doğaldır.

Vatandaşlar, dünyaya örnek olacak şekilde uzun yıllardır kendileri üzerinde oynanmak istenen oyuna düşmemişler ve dünyada az bulunur sabır göstererek yıllardır bir arada yaşadığı, ortak yaşam biçimlerini paylaştığı insanlarla karşı karşıya gelmemiştir.

Vatandaşlarımızın olgunluğunu son tahrikler bile bozamayacaktır. TSK da toplumun gerçek bir aynası olarak aynı olgunluğu kendi kurumsal kişiliğine yansıtmış ve en üst komutanından acemi erine kadar düzgün bir duruş sergilemiştir.

Şuna emin olunuz. Türk ordusunun her duruma ve her olağanüstü gelişmeye karşı üzerinde çok düşünülmüş bir oyun planı vardır. Bu oyun planlarından bir tanesi de gerektiğinde sabırla beklemektir. Her iç ve dış gelişmeye karşı ne yapacağını bilen ve komuta kademesinde o durumdaki yerini bilen komutanlarımız ve iyi eğitilmiş askerlerimiz vardır. Bu büyük güç şimdi beklemektedir. Çünkü Türkiye’nin çıkarları bunu gerektiriyor. Bir de bu güç harekete geçerse neler olabileceğini merak edenler görecektir.

Bize vatandaşlar olarak düşen arkamızda ordumuzun olduğunu bilip güvenli bir şekilde gündelik yaşamımızı düşmanlarımızın arzu ettiği şekilde bozmadan yaşamaya çalışmaktır. Bize düşman olanların yayın organlarında sürekli olarak Türkiye’de sanki Kürt kökenli vatandaşlarımıza karşı bir saldırı ortamı varmış havası verecek haberler yapılıyor. Bunun amacı bellidir ve her akıllı insan bunu görebilir. Bizleri birbirimize düşürmeye çalışıyorlar. Tüm yayınları, kaçırdıkları erlerin yayınladıkları fotoğrafları, her şey ama her şey bu amaca yöneliktir. Komutanlarımız bu oyunu görüyorlar ve toplumu da gerginlikten uzakta tutmaya çalışıyorlar. Kardeşliği öğreten asker ocağı nedeniyle bir arada barış içinde yaşamaya alışık olan bir ordumuzun bulunması, hem Türkiye hem de dünya açısından bir şanstır.

Türkiye büyük bir sınavdan geçiyor. Geçmişi, gelenekleri ve bu halkı sayesinde bu sınavdan da alnının akıyla çıkacak. Üzerimizde oyun oynamaya çalışanlar bile sonunda Türkiye’nin asil tavrının dünya için ne kadar önemli olduğunu ve dünya düzeninin korunmasında Türkiye’nin yerinin ne kadar da önemli olduğunu görecekler.