Washington’ın Kürtlere karşı sabrı tükendi. Dışişleri yetkilileri ve General Petreus, Kürtleri PKK’ya karşı harekete geçmeye çağırdı. Amerikan basınına göre, Washington’ın Kürt politikası değişti

Amerikan yönetimi, Kuzey Irak’taki bölgesel yönetimi PKK’ya karşı harekete geçmeye çağırdı. Beyaz Saray’dan ardarda yapılan açıklamalar, Washington’ın bu yöndeki kararlılığını ve politika değişikliğini ortaya koydu. İlk ve en sert açıklama, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın danışmanı ve Irak koordinatörü David Satterfield’den geldi. Savunma muhabirleri ile bir araya gelen Satterfield, ABD’nin Iraklı Kürtler konusunda sabrının taşmaya başladığı uyarısında bulundu. Bölgesel Kürt yöretimi liderlerine seslenen Satterfield, PKK’nın faaliyetlerini engellemelerini ve PKK’nın kuzeydeki dağlarda güçlenmesini sağlayan desteklerini de çekmelerini istedi. Satterfield, Kürt liderlerinin PKK tehdidi konusunda “sorumluluk” almaları gerektiğini belirtirken, “Kürtlerin PKK’ya karşı harekete geçmemesinden memnun değiliz. Pasif davranıyorlar ve artık faal duruma geçmeliler” derken, Amerikan basını Satterfield’ın sert uyarılarının alışılmadık olduğunu belirtti ve ABD’nin Kürt politikasında değişim olduğuna dikkat çekti.

DEĞİŞİM İŞARETİ

New York Times gazetesi de bu değişimi, “Şimdiye kadar Amerikan yetkileri açıklamalarında nazikçe Türkiye’yi Irak’a girmemeleri yönündü uyarıyordu. Ancak bu salı günü Satterfield, Irak işgalinde Amerikan kuvvetlerinin en sağlam müttefikleri olan Kürt liderlerine de suçlamalar yöneltince değişti” şeklinde yorumladı. Satterfield’in ardından Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean MacCormack da, Kürt liderlere, Türkiye’yle yönelik terör eylemlerinin önlenmesi konusunda etkili önlemler almaları çağrısı yaptı. McCormack, “Irak hükümeti ve Kürt yönetimi, bu sorunla ilgili, terörist saldırıları önleme konusunda mümkün olan tüm çabaları sarfetmeli, uzun vadeli bir çözüm konusunda Türkler ve bizimle birlikte çalışmalıdırlar’’ dedi. Kuzey Irak’ın, terör örgütü PKK’nın bulunduğu bölgelerinde Iraklı kürt yönetiminin büyük bir etkiye sahip olduğunun sır olmadığını vurgulayan McCormack, bu nedenle Iraklı Kürtler’in terör örgütü PKK’ya karşı “ulusal ve bölgesel çapta bir çaba göstermeleri gerektiğini’’ dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Fried da, Washington’ın Türkiye’nin terör örgütü PKK’ya karşı öfkesini anladığını, saldırı altındaki bir ülkenin “sert şekilde” tepki gösterme hakkı bulunduğunu söyledi.

BİR UYARI DA ASKERDEN

Fried, Irak ve Kürt yönetiminin PKK terörüne karşı daha fazlasını yapmaları gerektiğini vurguladı. Bir diğer uyarıda askeri kanattan geldi. Irak’taki ABD kuvvetleri komutanı General David Petreus, Iraklı Kürtlerin PKK’yı ikna etmeleri gerektiğini belirtirken ABD’nin kendisini Türkiye ile Irak arasında “fazlasıyla zor bir durumda” bulduğunu da söyledi. General Petreus, PKK ile “iletişim kanalları” olan Kuzey Irak’taki Kürtlerin bu kanalları PKK’yı yeni saldırıları gerçekleştirmekten kaçınmaya ikna etmek için kullanmaları gerektiğini de belirtti. Petreus, Iraklı Kürtlerin, PKK’nın durumu daha da kötüleştirmemesini sağlayabileceklerini de ifade etti.