Sonuçlar 1 to 4 of 4

Konu: Mısır da Ölüm ve Mumyalama

 1. #1
  Rebel
  Guest

  Default Mısır da Ölüm ve Mumyalama

  Ölüm ve Mumyalama

  Antik Mısır'da çok kompleks ve gelişmiş bir ahiret inancı ile birlikte ölü bedeni ve ruhu huzurlu bir ahiret hayatına hazırlamak için yapılan birçok ayin ve uygulama vardı. Ruh ve ahirete dair inanç özellikle vücudun korunmasında yoğunlaşmıştı. Buna göre tahnit ve mumyalama, kişinin kişiliğini ve kimliğini ahirette koruyabilmesi için uygulanmaktaydı.

  Mumyalama işlemi ölüyü öbür dünyadaki yaşamına hazırlamak için yapılan bir dizi törenden sadece başlangıç olanıdır.Bu işlem insanların yanı sıra boğa,timsah,kedi gibi hayvanlar içinde yapılmaktaydı.Arapça ve Farsça'da "Mumiya" doğada bulunan katran ve bunun karışımlarına denilir,ilaç olarak da kullanılırdı.Gerçekte ölünün bedenini konserve edercesine korumak için yapılan "Tahnit" işleminde katranın kullanılması,onu mumya ile eş anlamlı yapmıştır.

  Mumyalama işlevi şöyle gerçekleştirilirdi:

  Önce ölü yıkanir. Burnundan sokulan aletlerle beyin boşaltılır.

  Göz ve ağız boşukları,yağlı keten tamponlarla doldurulup göz kapakları kapatılırdı.

  Rahip habeş denilen keskin bir opsidyenle vücudun sol tarafını açarak,içindekileri tamamen boşaltır ve bunları "Kanopik" denilen çömlek ve vazoların içine koyardı.Boşalan karın kısmı ve kadınların göğüs içleri,hurma şarabı ve kokulu bitkilerle temizlendikten sonra, reçine, tarçın,soğan ve kokulu mir ile karıştırılmış ağaç talaşı,yerleştirilirdi.

  Açılan yerler dikildikten sonra Mısırlılar'ın "Net-jeryt" denilen ve kahire yakınlarındaki bir vadide bulunan "Natron" tozu sodyum karbonat veya Sodyum Klorit (tuz) ile karıştırılan madde içinde 40 veya 70 gün(soylular için 272gün) bekletilirdi.Böylece vücuttaki nem absorbe edilir,organik yapı antiseptik korumaya alınırdı.Bir çeşit insan salamurası olan bu işlemin sonunda eller göğüste veya karın üzerinde birleştirilerek vücut yatar durumuna getirilir ve kurutulurdu.

  Son dönemlerdeki inanca göre, ölünün ruhu Duat'taki bir mahkeme salonuna Anubis (mumyalama tanrısı) tarafından götürülür ve ölünün kalbi, ki kalbin kişinin ahlaki durumunun kayıdı olduğuna inanılırdı, Ma'at'ı (Hakikat ve Adalet) temsil eden bir tek tüye karşı tartılır. Eğer sonuç olumlu ise, ruh Osiris tarafından Aaru'ya götürülür, yok eğer sonuç olumsuzsa iblis Ammit (Kalp Yiyici) - yarı timsah, yarı aslan ve yarı hippopotam - tartılmış olan kalbi yer (ve böylece yok eder) ve ruh Duat'ta kalmaya mahkûm edilir.

 2. #2

  Default

  Misir tarihini okumustum cok ilginc..
  piramitler mumyalamalar..

 3. #3

  Default

  Bunlar şimdi mumyalanınca ölümsüz mü oluyolar? Yoksa bu kadar işleme deymez ya..

 4. #4

  Default

  Yalnız mumyalama işlemi ile beraber insan vucunu inceleme fırsatı buldukları için tıp konusunda çok ilerlemişrlerdir ve inanışlarına göre ruh insanın kalbinde oturur ve insan duyguları kalbi ile hissederdi
  Yüzük parmağıda buradan gelmektedir sol el yüzük parmağından kalbe gittiğine inanılan bir damar vardı ve da o kişileri sonsuza kadar bir arada tutacaktı...

Similar Threads

 1. Mısır Yapraklarından Sanat
  By Matrak in forum eL sanatLarı
  CEvaplar: 4
  Son Mesaj: 26-12-08, 00:27
 2. Mısır tarlasında çocuklar...
  By Matrak in forum Fotoğrafcılık
  CEvaplar: 1
  Son Mesaj: 26-09-08, 20:51
 3. Mısır'dan Gazze'ye giden 7 tünel bulundu
  By YaGMuR_CiNi in forum Dünya'dan haberler
  CEvaplar: 0
  Son Mesaj: 25-06-08, 22:55
 4. MıSıR Mitolojisinde KediLerin önemi
  By YaGMuR_CiNi in forum Mitoloji
  CEvaplar: 0
  Son Mesaj: 04-06-08, 02:54
 5. CEvaplar: 0
  Son Mesaj: 04-11-07, 19:04

Tags for this Thread

Bookmarks

Gönderme izinleri

 • Yeni Konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız.
 • Eklenti gönderemezsiniz.
 • Mesajlarınızı düzenleme izniniz yok.
 •