Sonuçlar 1 to 3 of 3

Konu: Kedili hayat ( kedi isteyenler mutlaka okumalı)

 1. #1

  Kedili hayat ( kedi isteyenler mutlaka okumalı)

  İlk Kez Kedim OluyorKedi Sahiplenmek Bir Sorumluluktur

  Çoğunlukla hesapta yokken bir kedi sahipleniriz. Bir gün sokakta yürürken bacaklarınıza sürtünüp sizden yardım isteyen bir yavru kediye rastlarsınız ya da işten gelirken sizi bahçede karşılayan bir yavru kediye. Bazen anne kedi yavrularına bakmanız için sizi seçer. Ya da anne kedi o yavruyu besleyemeyeceğini bilir ve bir köşeye bırakır. Her ne şekilde olursa olsun, karşınıza çıkan kedi sizin iyi şansınızdır. Çünkü kediler bereketin simgesidir.

  Bir kediyle birlikte yaşamaya karar verdiğinizde en önemli konu sizin kedi bakmaya hazır olup olmadığınızdır. Şu bir gerçek ki, kedi size çok şey öğretir. Bir kediyle birlikte yaşamak bir ödüldür. Sadece yemesini, içmesini, tuvaletini değil, tırmalamasını, saksıları eşelemesini ve tüy dökmesini de göz önünde bulundurmanız lazım. Aslında bunlar, çok da korkulacak konular değil. Hele de bazı püf noktalarını biliyorsanız.

  Sokakta bir yavru kedi bulduğunuzda bir veteriner hekime başvurmadan önce onu mutlaka sıcak tutmalısınız. Beslemek için yavru kedi için hazırlanmış özel mamaları kullanmanız en uygunu olur ama o anda evde idareten toz bebek mamasını süte karıştırabilirsiniz ya da ılık süt veribilirsiniz. Ancak normal inek sütü ile yapılan besleme çok kısa sürede büyümesi gereken bu etcil hayvan için asla yeterli olmaz. Dolayısıyla sütün sulandırılmadan verilmesi tavsiye edilir. Süt birçok yavru kedide gaz yapar, laktozsuz süt verebilirseniz çok daha iyi olur.

  Tesadüfler dışında bir yavru edinmek istiyorsanız; ırk, yaş ve cinsiyet tercihi yapabilirsiniz. Örneğin kaplan tekir (harika bir tekir gibisi yoktur), ankara, van, sarman, siyam vb.

  Sahipleneceğiniz kedinin ilk bakışta sağlıklı olup olmadığını anlamak için:
  1. Gözler çapaksız, kuru ve canlı bakmalı
  2. Tüyler parlak ve düzenli, temiz olmalı, ıslak ve yapışkan görünümlü olmamalı
  3. Kulaklar temiz ve akıntısız olmalı

  Sokakta yaşayan ve yavru kedilerde iç ve dış parazitlere rastlanır. Bunlar bizim gördüğümüz pire, bit gibi parazitlerdir. Kedimizi vet hekime götürdüğümüzde ilk olarak iç ve dış parazit tedavisine başlar.  Eve İlk Geliş:
  Karar verdik ve artık kedimiz eve geliyor. Yavru veya yetişkin bir kedi ister sokaktan gelsin ister başka bir evden yeni bir ortama girdiği için ilk başlarda tedirgin olur. Temkinli ve ağır hareket eder, kendini güvende hissetmiyorsa kuyruğunu bacaklarının altına alır ve koşar adımlarla koltukların, dolapları altına saklanır. Eğer saklanırsa sabırla kendi kendine dışarıya çıkmasını bekleyin. Bazı kedilerin neredeyse 1 gün boyunca saklandığını duymuştum, o zaman tuvaletlerini de tutarlar. Bu durumda onun yakınına yemeğini, suyunu koyun ama üstüne gitmeyin. Ne zaman hazırsa o zaman çıkar zaten.
  Eve ilk kez geldiğinde onu her tarafı kapatılmış, kaçma şansı olmayan sessiz bir alana alırsanız evde kovalamaca oynamak zorunda kalmazsınız. Bu sakin ortamda kediniz çevreyi koklayarak tanır, güveni artar ve hareketleri rahatlar. Daha sonra mama ve su kaplarının yerini gösterirsiniz ve kontrollü bir şekilde evin diğer bölümlerinde tur atarsınız.
  Kediniz henüz çok küçükse kendini yalnız hissedebilir, miyaklayarak annesini ve kardeşlerini arayabilir. Kucağınız onu sakinleştirecektir. Kucağınızda tutarak evde yavaşça birlikte dolaşın. Onunla yumuşak bir ses tonunda konuşun. Kediler gürültüden ve ani haraketlerden hiç hoşlanmazlar ve korktukları için sizi tırmalayarak kaçmak isteyebilirler.

  Kediler doğal hayatta meraklı, araştırmacı, karıştırmayı ve saklamayı seven, oyuncu hayvanlardır. Tuvaleti için toprak kazma ve tırnakları için de bileme gibi davranışlarını ev ortamında da sürdürmek isteyecektir. Tuvaleti için geniş bir kum kabı ve onun tercih edeceği bir kum kullanırken (bazı kumları beğenmiyorlar, başka tür kumlar denemek gerekebiliyor) kumu koymadan önce kabın tabanına ince bir naylon sermek kum ve kabın temizliğinde size yardımcı olacaktır.

  Tırnaklar kedinin savunma mekanizmasıdır. Kediniz dışarı çıkıyorsa eve ve size zarar veriyor olsa da tırnaklarının kesilmemesi gerekir. Tırnaksız bir kedi dışarıda kendini koruyamaz. Kediniz evden çıkmıyorsa ve ağaç gibi bir bileme tahtası yoksa bu ihtiyacını mobilyalarda gidermek isteyecektir.

  En oyuncu canlılardan biri olan kedi, siz onunla oynamasanız da kendini eğlendirmesini bilir. Halı kenarlarıyla oynar, sallanan bir iple veya yuvarlanan bir kâğıt topağı ile oynar. Ama siz onunla oynadığınızda sizden ilgi gördüğü için çok daha mutlu olur. Yeni kedi sahibi olanların en büyük derdi, ellerinin tırmık ve ısırık izleriyle dolmasıdır. Kediniz oynarken elinizle oyuna girerseniz, top gibi, ip gibi eliniz de bir oyun aracı olur. Yavru kediler kardeşleri ve anneleriyle ısırarak oyun oynarlar. Bu sayede avı yakalayınca nasıl davranmaları gerektiğini ve ısırma güçlerinin ne olduğunu oyunla karışık öğrenirler. Evdeki kedinizin bir kardeşi veya başka bir oyun arkadaşı yoksa siz elinizi sevmek için dahi uzatsanız oyun olarak algılayabilir ve minik ısırıklar, tırmıklar hediye edebilir. Elinizi hızla çektiğinizde oyunu kızıştırırsınız. Hızlı hareketler meydan okumaktır. Siz elinizi hızla çekerseniz o da daha hızla üstünüze atlayacaktır. Eliniz acıdı ve oyunu bitirmek istiyorsunuz; o zaman elinizi olduğu yerde, donuk bir şekilde tutacaksınız. Kıpırdatmadan. Av hareket etmeyince oyun biter…

  Daha önce bir kediyle yaşamadıysanız ve bu sizin ilk deneyiminiz ise başlarda zor gelebilir, ama inanın bir kediyle yaşamak bambaşka bir duygudur ve asla pişman olmazsınız.
  "THE SMALLEST FELINE IS A MASTERPIECE"

 2. #2

  Default

  İçerikdeki kedilerler yüz göz olup kedisiz yaşam sürmek mümkünmü.

  Beni bi kedim olacak haftya sonu.

  Düsünüyorumda bu konuyu okumalıyım yararlı olacak bana.

 3. #3

  Default

  iyi bakın onlara

Similar Threads

 1. pasta isteyenler
  By Matrak in forum Komik resimler
  CEvaplar: 0
  Son Mesaj: 28-03-09, 21:27
 2. Bmw M3 Beyaz Kedi
  By YaGMuR_CiNi in forum Araba-Tuning-Motorlu Araçlar
  CEvaplar: 0
  Son Mesaj: 06-07-08, 00:48
 3. Bilgisayarını Ucurmak Isteyenler Buraya!
  By mazkara in forum Teknik yardım-Donanım Birimleri
  CEvaplar: 0
  Son Mesaj: 05-04-08, 02:19
 4. kedi tulumu
  By mazkara in forum Komik resimler
  CEvaplar: 1
  Son Mesaj: 31-03-08, 23:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Gönderme izinleri

 • Yeni Konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız.
 • Eklenti gönderemezsiniz.
 • Mesajlarınızı düzenleme izniniz yok.
 •