Hep 4 ayak Üstüne Düşmüyorlar mı?Yaz aylarının beraberinde getirdiği en sinsi tehlike nedir derseniz, pencere ve balkonlardır. Balkon ve pencereden düşme vakaları özellikle yazın o kadar çok artıyor ki... Vet hekimler yazın karşılaştıkları vakaların çoğunun yüksekten düşme sonucu ölümler ve kırık çıkıklar olduğunu söylüyor.

Ben bu konuda çok hassasım çünkü 2 yıl önce 8 yaşındaki kedim Kekik’i böyle bir dikkatsizlik sonucu kaybettik.

Kediler büyümeyen bebekler gibi bazen. Bir serçe, bir karga, uçuşan bir kuş tüyü veya yaprak, yakalayabilecekleri ne olursa ona kilitleniyorlar ve bir anda gözleri kararıyor. Kekik, tanıyabileceğiniz en munis, kendi halinde, korkak, sessiz, sakin bir kediydi. Yazın sardunyalı balkonumuzda yaşayan bir aile olarak güneşin kendini göstermesiyle kapıları pencereleri açmıştık. Bir ara balkona çıkan ve hemen masanın altına gizlenen Kekik, herhalde balkon demirine konan bir kuş gördü ve ona kerteriz aldı. Onu yakalamaya çalışırken dengesini kaybetmiş olsa gerek 2. kattan yere düştü.
Kekik aslında şansılı bir kediydi. Çok küçükken amansız bir hastalıktan kılpayı kurtulmuş, hayatı boyunca hiç hasta olmamış, dağ gibi bir kediydi. Ama bir yandan da çok şanssızdı. Düşerken yükseklik yeterli gelmemiş ve dört ayağının üzerine dönemeden ciğerlerinin üzerine betona düşmüştü.

Kekik’in balkona çıktığını kimse görmediği için düştüğü anı da gören olmamıştı. Güzel kedim korkudan bir arabanın altına saklanmış, için için orda kanamıştı. Bulunduğunda hemen kliniğe götürüldü ama geç kalınmıştı. Çok zor nefes alıyordu, bize veda etti ve 10 dakika içinde ellerimizde acı çekerek (bu acısını yok etmek için uyutmak zorunda kaldık) koca yeşil gözlerini kapadı.

Hani dokuz canlı oluyordu kediler?!

Kekik’i hayatta tutmak için dokuzdan fazla can gerekiyordu. Tek hakkında tüm canlarını kullanmıştı. İçime bugün bile bir yumru gibi oturan bu acı olayın çok basit bir nedeni vardı. Dikkatsizlik.
Böyle bir acıyı yaşamamak için basit önlemler alarak hayat kurtarabilirsiniz:

- Kedinizi hiç balkona çıkarmamazlık etmeyin. Özellikle güneş ışığının tüylerine ve derisine çok iyi geldiğini, her gün en azından 10 dakika güneş banyosu yapmasının sağlığı açısından iyi olacağını unutmayın. ANCAK, balkonda “uslu uslu oturuyor işte” diyerek kedinizi tek başına sakın bırakmayın. Balkonda ona eşlik edin. 2 yaşındaki çocuğunuzu balkonda yalnız bırakır mısınız? Aklınızda her zaman ‘ya düşerse’ ihtimali bulunsun.

- Pencerelerinize tel taktırın, hiç olmazsa sineklik yaptırın. Sinekliklere de çok güvenmeyin, iri bir kedi sinekliğe abandığı zaman sineklik yırtılabilecek kadar ince oluyor. Sineklikli pencere pervazlarında oturmakta ısrar ederse yine sizin gözünüz üzerinde olsun.
- Balkon demirlikleri arasına tel geçirin. Büyük yapı marketlerinde metrelik rulolar halinde satılıyor. Uygulaması da gayet kolay.
- Mümkünse balkon demirlerini yükselttirin.

Kekik’ten sonra eve demirci çağırıp balkon demirlerini yükselttirdik ve aralarına tel taktık. İnsanın gözüne başta garip geliyor ama tellerin arasından çiçekleri büyütünce dikkatinizi bile çekmiyor. Herşeyden önemlisi hayat kurtarmış oluyorsunuz, değmez mi?

4 Ayak Üstüne Düşme Efsanesi

“Hadi şanslısın, yine 4 ayak üstüne düştün” diye bir deyiş vardır. İşte bu gerçekten şans çünkü 4 ayak üstüne düşen ve yarasız beresiz kalkan kedi sayısı çok azdır.
Kediniz çok şanslıysa 4 ayak üstüne düşer, küçük bir ihtimal. Şansı fena değilse birkaç kırık çıkık ile atlatır, şansı az ise belinde ve omuriliğinde oluşan hasar sonucu hayatının geri kalanını felç olarak geçirir -ki bu tuvaletini bile sizin yaptırmanız demektir- Ve kediniz şanssızsa hayatını kaybeder.

Kedinin yere ayakları üzerinde düşmesi hayati önem taşır. Bunun için çok gelişmiş iç kulağı, ona havadayken bile dengesini kurmasında yardımcı olur. Bu denge hissi kediye tepetaklak düşerken hızla kendini havada düzeltme ve yere dört ayağının üzerinde inmesini emreder. Kediler 4 ayaklarının üzerine düşebildiklerinde çarpma şiddeti dörde bölünür, yani dört ayak bu çarpma şiddetini emer. Aynı zamanda indiklerinde arka bacaklarını kıkırdak ve kaslar aracılığıyla çarpma şiddeti dağıtmak için bükerler.
Durumu daha teknik olarak şöyle açıklayabiliriz:

Düşen cisim havada belli bir süre hareket ettikten sonra son hızına ulaşır. Çünkü cismin havayla sürtünmesi düşüşün hızını yavaşlatır. Yüksekten düşen bir kedi hemen dört ayak posizyonuna gelir ve hız kazanması durduktan sonra bacaklarını mümkün olduğunca şemsiye gibi açar. Böylece havada daha geniş bir yer kaplar. Geniş yüzeyli bir cisim havada sürtünerek hız kaybeder ve kedimiz paraşütle inmiş gibi yere ayaklarını daha yumuşak basar. Bu senaryo, kedinin kendini 4 ayak pozisyonuna getirebilecek kadar yüksekten düşmesi durumunda geçerlidir. Ancak unutmayalım ki, her düşüş yarasız beresiz atlatılır diye bir garantisi yoktur. Kedinizin yaşı, kilosu, çevikliği ve düştüğü zemin de en az düştüğü yükseklik kadar önem taşır.

Ya daha alçaktan düşen kediler? Örneğin Kekik’in 2.kattan düşmesi gibi. Düşerken havada kendini döndürüp dört ayak pozisyonuna gelecek zamanı bulamayan kedileri çok hazin bir son bekler. Ne kedinize ne de kendinize bu acıyı yaşatmamak için yapmanız gereken tek şey “dikkat etmek”.