Sonuçlar 1 to 3 of 3

Konu: Tüm Köpek ırkları... 2

 1. #1

  Tüm Köpek ırkları... 2

  JAPON SPANİELİ
  Kökeni: Muhtemelen Korelidir. Daha sonra Japonya'da geliştirilmiş ve 1700 yılında Avrupa'da yaygınlaşmıştır. 1853'de Kraliçe Victorya'ya armağan edildiğinde şöhretinin zirvesine ulaştı.
  Tanımı: Japon spanielinin yüksekliği 30 cm. den, ağırlığı ise 3.2 kg.dan fazla olmamalıdır. Ne kadar küçük olursa o kadar değertidir. 0ldukça iri bir başı. açık burun delikleri, çok kısa bir burun kanalı. basık bir yüzü vardır. Kafatası öne doğru çıkıktır. Gözler: badem biçiminde, koyu. bakışları anlamlı. Kulaklar. ters V biçiminde. tüylü.Kuyruk: sırta doğru düşük. Tüyler siyah ya da kızılımsı lekeli, beyaz; başı dışında bütün vücudunu kaplayacak şekilde uzun ve yumuşaktır.
  Kişiliği: Efendisine son derece bağlı, uysal. duygulu, zeki ama yabancılara karşı huysuz.
  Kullanımı:İnsana eşlik eden bir köpektir. Kolayca hastalanabilir.

  KISA TÜYLÜ ALMAN POİNTERİ
  Kökeni: İspanyol pointerinden türetilen bu köpek 1600'de Flaman avcılar tarafından Almanya'ya getirilmiştir. Italyan ve Ingiliz pointerieriyle çiftleştirilerek daha hızlı ve daha enerjik hale gelmesi sağlanmıştır. Kısa tüylü modem tipi Avrupa'da kısa süre içinde popülerolmuştur.n kaburgalar. Kuyruğu av sırasında yaralanmaması için kesilir. Tüyler: kısa, kalın.kaba. Renkler: kestane, göğüs ve bacaklarda küçük beyaz benekli kestane; başta kestane renginde lekelerle koyu kahverengimsi demirkiri; kahverengi benekli lekeli ve masklı; ya da bütün bu renklerle biriikte siyah. Sarı renk bir kusur olarak görülmez.
  Kişiliği: Coşkulu, eğitilebilir, atik, kararlı, zeki, neşeli, itaatkar, çocuk dostu.
  Tanımı: Kısa tüylü Alman pointeri seçkin görünüşlü, zahf bir köpektir. Yüksekliği 62-64 cm., ağıriığı 25-32 kg. kadardır. Belirienmiş standardına göre, ince ve zarif hatları olan bir başı, hafif kemerli geniş bir kafatası, dışa doğru çıkık kahverengi uçlu burnu (et renginde olması istenmez), hafif sarkık dudakları, güçlü ve aynı hizada çeneleri olmalıdır. Gözler: kahverengi (sarı renk kusur olarak kabul edilir). Kulaklar: orta uzunlukta, yassı. yanaklara yapışık gibi, uçları yuvarlak. Göğüs: geniş ve yüksek; kavisli ama dışa doğru çıkık olmaya
  Kullanımı: Kısa tüylü Alman pointeri her türlü avın bulunmasında, avın izlenmesinde ve korunmasında kullanılır. Dağlarda, ormanlarda, bataklıklarda ve her türlü iklimde olağanüstü bir avlanma yeteneği sergiler. Bir ölçüde kırsal görünüşlü bir köpektir. lyi huylu olmasına rağmen apartman köpeği olarak yaşayamayacağı düşünülür. Bununla birlikte, av mevsimi sona erdikten sonra kendisine belirli bir hareket alanının sağlanması halinde her koşula uyum sağlayabilir.


  KUVASZ
  Kökeni: Bazı yazarlar Kuvasz'ın Hunlar'dan bu yana bilindiğini iddia ederler. Bazıları da bu köpeğin1200 yılında Moğollar Macaristan'a kaçararken Türk sürgünlere ve onların sürülerine eşlik eden bir çoban köpeği olduğunu öne sürerler. İsmi Türkçe "koruyucu" anlamına gelir. (Kavas sözcüğünden türemiş olmalı Ç.N) Kuvasz on beşinci yüzyılda en muhteşem dönemini yaşadı. Kral Matyas, insanlara değil sadece kendi Kuvasz köpeklerine güvendiğini iddia ediyordu. Kral'ın ölümü üzerine Kuvasz bütün Ortaçağ dönemi boyunca sürecek olan asli görevine, çobanlığa geri döndü.
  Tanımı: Kuvasz sağlam yapılı, bedeni orantılı bir köpektir. Yükseklik: 75 cm. Ağıriık: 50 kg. Biçimli, çok güzel bir başı, öne doğru incelen ve yüzüne soylu bir ifade veren burnu vardır. Gözler: badem biçiminde, koyu kahverengi. Kulaklar: sarkık. Kuyruğu düşüktür; heyecanlandığı zaman dikleşir. Tüyleri: beyaz ya da fildişi. Baş ve ayaklarındaki tüyler kısa, gövde ve bacak tüyleri ise dalgalı olup 10-15 cm. zunluğundadır. Kişiliği: Cesur, itaatkar ve nazik.
  Kullanımı: Yetenekli bir çobandır ve sürüyü kurtlara karşı savunur. Güzel ve nazik olduğu için günümüzde insan dostu olarak da değeriendirilmektedir.
  ağı düşünülür. Bununla birlikte, av mevsimi sona erdikten sonra kendisine belirli bir hareket alanının sağlanması halinde her koşula uyum sağlayabilir.


  LABRADOR RETRIEVER
  Kökeni: Newfoundland'ın yerlisi olan bu cins 1800 yılında Labrador'dan gelen İngiliz gemileriyle Büyük Britanya'ya getirildi.
  Tanımı: Kısa, sağlam bir köpektir. Yüksekliği 55-47 cm., ağırlığı 24-36 kg. Dişiler 54-56 cm. yüksekliğindedir. Sağlam, uzunca bir başı, kalın bir burnu vardır. Makas çenelidir. Gözler: kestane ya da ela, bakışları anlamlı. Boyun: güçlü. Kuyruğu: orta uzunlukta, kısa ve kalın bir tüy tabakasıyla (samur kuyruk) kaplı. Bacaklar: kemikli ve sağlam yapılı. Tüyler: sık, sert, dalgasız. Su geçirmeyen ikinci bir tüy tabakası vardır. Renkler: siyah, sarı, karaciğer kırmızısı daima tek renk. Bazen yeni doğmuş siyah yavruların arasında bir tane sarı yavru olabilir.
  Kişiliği: Canlı, duygulu, sevimli.
  Kullanımı: Koku alma duyusu mükemmeldir. Efendisiyle uyum içinde çalışmayı bilir. Bataklık ve sulu arazilerde avı getirme konusunda mükemmeldir. Suya dalma alışkanlığını yüzyıllarca sürdürmüş, ağlarını toplayan balıkçılara yardımcı olmuştur. Soylu, sağlıklı vedayanıklı bir köpektir.


  MALTESE
  Kökeni: Geçmişi çok eskilere uzanan bu köpek, Grek filozofu Theophrastus tarafından "Melita" cinsi olarak tanımlanmıştır. Melita, Malta'nın arkaik ismidir. İtalya'da minyatür spaniel ve poodle kanı eklenerek geliştirilmiştir.
  Tanımı: Yükseklik: erkeklerde 21-25 cm., dişilerde 20-23 cm. Ağırlık: 3-4 kg. Yüzü baş uzunluğunun üçte biri kadar olmalıdır. Siyah burnu, açık burun delikleri vardır. Gözler: iri, koyu sarı. Kulaklar: sarkık, uzun tüylerle kaplı. Kuyruk: tüylü, sırta doğru düşük. En önemli karakteristiği tüylerinin güzelliğidir. Tüyler parlak olmalıdır. Tüy uzunluğu 22 cm. kadardır ve yere kadar uzanır. Rengi saf beyazdır, fildişi de olabilir. Her gün taranmalıdır.
  Kişiliği: Zeki. oyuncu, efendisine bağlı. Yabancı sesler duyduğu zaman dikkat kesilir.
  Kullanımı: İnsana eşlik eden klasik bir köpektir. Zarif ve sevimlidir. On sekiz yaşına kadar yaşayabilir. Nemden korunmalıdır. Not:Tüylerinin güzelliğini korumak için bahar ve güz aylarında yağmurdan korunmalıdır.

  ESKİ İNGİLİZ MASTİFF
  Kökeni: Avrupa'ya, Fenikeliler tarafından getirilen, Tibet mastiffinden türetilmiştir. Kısa süre içinde Büyük Britanya'nın yertisi olmuş ve büyük değer kazanmıştır.
  Tanımı: Mastiff, cüsseli, canlı ve sağlam yapılı bir köpektir. Asgari yükseklik: erkeklerde 75 cm., dişilerde 70 cm. Ağırlık: 79-86 kg. Büyük, ağır, dörtköşe bir başı, oldukça gelişmiş, biraz da sarkık dudakları vardır. Gözler: küçük, koyu ela Kulaklar: başın biraz üst kısmında, etli ve düşük. Kuyruk' bacakların orta kısmına kadar uzanır. Tüyleri kısa ve kalındır. Renk: altın sarısı, açık kahverengi, gümüş ve kaplan. On sekizinci yüzyılda şu sözlerle belirleniyordu: "Bir mastiffin karşısında köpek, bir arslanın karşısındaki kediye benzer"
  Kişiliği: Dikkatli köpek yetiştiriciler geçmişten gelen vahşi özelliklerini gidermişlerdir. Günümüzde, dengeli ve nazik bir hayvandır. Özellikle çocuklarla arası iyidir. Eğitilirse, suçlulara olağanüstü bir kavgacılıkla saldırır.
  Kullanımı: Geçmişte gösterilerde kullanılan, özellikle kana susamış bir savaş köpeği idi. Daha sonra, sürüleri ve ıssız yerlerdeki fabrikaları korumak için kullanıldı. Günümüzde, insana eşlik etmenin yanı sıra. hala bekci köpeği ve muhafız olarak kullanılmaktadır.
  MİYATÜR PİNSCHER
  Kökeni: Kökeni bilinmiyor. Kısa tüylü Avusturya terrieri de denilir.Ancak inasana eşlik eden alman terrieri Zwergpinscher ile karıştırılmamalıdır.
  Tanımı: Gövdesi biraz alcak sağlam yapıda ve orta büyüklükde bir köpekdir.Yükseklik 35-50 cm, Ağırlık: 12-18 Kg Standart özellikleri: Armut biçiminde bir baş, kalın bir burun, Kırık kulaklar geniş göğüs önden daha geniş bir görünüş. Kuyruğu Sırta doğru kıvrık durur. Kısa, açık sarı, açık kahverengi, geyik kırmızısı, kızılımsı siyah ya da kaplan renginde olabilir. Tüylerinde her zaman beyaz lekeler vardır.
  Kişiliği: Cesur inatcı uyanık. Havlar ve refleksleri hızlıdır.Görünüşü güzeldir.
  Kullanımı: Bekçi köpeği olarak dikkat çeker. En ufak bir kuşkuda harekete geçmeye hazırdır. Kötülük yapabilecek kişilere kararlılıkla saldırır ve bütün gece uyanıklığını korur. Arazide terrier e özgü nitelikleri sergiler.

  MİNYATÜR SNAUZER
  Kökeni: Üç çeşit Snauzer köpek onaltıncı yüzyıldan bu yana sığır çobanlarına eşlik ve yardımclık eden hayvanların başında yer alır. Köpeklerin ceddi "kıl tüylü" Alman Pinscher ve Schafer Pudel köpeklerini içerir ve belkide ilk Snauzer'ler günümüzdeki Snauzer soyunuda içine almaktadır. Çok amaçlı köpeklerdir. Bunlar eşlik ettikleri kadar, çok iyi gözcülük de edebilirler.Köpek ıslahı ile uğraşanlar küçük, kıl tüylü Affenpinscher, maymununu andıran köpekle melezleme suretiyle çok daha ufak kıyım türleri elde etmişlerdir. Daha sonraki çalışmalar sonucunda Minyatür Snauzer'ler elde edilmişlerdir ki, bunlara Zwegschnauzer de denilmektedir.Köpeğin Huyu:İyi huylu, çocuklara karşı son derece dost ve arkadaşça davranan sevimli bir köpektir.
  Gereksinimleri :Uzun gezilere, devamlı ve programlı bakım ve taranmaya düşkündür.


  NAPOLİTEN MASTİFF
  Kökeni: Bütün Avrupa Mastiffleri Tibet mastiffinden gelmedir. Bu cins, köpek türlerinin en eskisidir. İlk Asya mastiffleri muhtemelen 1.0. 300 yılı cıvarında Büyük İskender tarafından Hindistan'dan Yunanistan'a getirildi. Grekler bu köpekleri Romalılarla tanıştırdılar. Onlar da bu köpekleri coşkuyla benimsediler ve sirk savaşlarında kullandılar. "Mastiff" sözcüğü Latince massivus , cüsseli. sözcüğünden türetilmiştir. Ne var ki, Ingiliz köpek uzmanlarının teorileri başkadır. Onlar bu köpeğin Fenikeliler tarafından 1.0. 500 yılında Biritanya'ya getirildiklerini ve buradan Avrupa'nın öteki bölgelerine yayıldıklarını öne sürerler. İddia ve teoriler ne olursa olsun Napoliten Mastiff'in Roma Molossusu'ndan türediği açıktır. Avrupa'nın öteki bölgelerinde nesli tükenirken kötü hava koşullarına ve savaşlara rağmen Campania bölgesinde yaşamaya devam etmiştir. Bu nedenle Napoliten Mastiff'in iki yüz yıldır Campania'da var olduğu rahatlıkla söylenebilir. Gene de bu cins 1946'ya kadar resmen tanıtılmamış ve standardı 1949'a kadar belirlenmemiştir.
  Tanımı: Yükseklik: erkeklerde 65-75 cm., dişilerde 60-70 cm. Mastifflerin ağırlığı 70 kg.a kadar çıkabilir. Ciddi, güçlü görünen köpeklerdir. Başı büyüktür. Boyun derisi ensesine kadar uzanan büyük katlar yapacak şekilde sarkıktır. Tüyler: kısa, kalın, düz, parlak. Renk: kurşun rengine yakın siyah, gri, kaplan rengi, ya da açık kahverengi; bazen ayak ve pençe üzerinde beyaz lekeler bulunur. Göz rengi: tüylerin rengine göre değişir. Savaşta kullanıldıkları dönemden kalma bir adet gereğince kulakları ve üçte bir oranında kuyrukları, kesilir.
  Kişiliği: Kaba ve hatta vahşi görünüşüne rağmen, barışçı ve dengeli bir köpektir. Efendisine ve aile dostlarına karşı yumuşak ve duyguludur. Çok cesur bir hayvandır ve fiziksel acılara büyük bir sabırla dayanır.
  Kullanımı: Napoliten Mastiff ve ataları tarih boyunca savaşlarda. dövüş köpeği olarak sirklerde kullanılmışlardır. Bazen suçlulara suç ortaklığı etmişler, bazen polise yardımcı olmuşlar; yük hayvanı, arkadaş ve muhafız olarak kullanılmışlardır. Günümüzde, eğitilmiş bir mastiff gerek kişileri gerekse belirli bir mülkü korumak bakımından mükemmeldir.
  Not: Napoliten Mastiffin mutlaka egzersiz yapması gerekir. Bahçeli bir eve, hatta bir apartman katına uyum sağlayabilir. ikinci durumda, onu günde iki kez uzun yürüyüşlere çıkarabilecek güçlü bir efendisinin olması gerekir.


  PAPPILON
  Kökeni: Küçük kontinental spaniel ile aynı kökenden gelir.
  Tanımı: Düşük kulaklı küçük kontinental spanielin aksine papillon ya da kelebek köpek, yanlara doğru açık dik kulaklara sahiptir. Bu özellik ona bir kelebek görünümü verir. Kulaklarının içi yumuşak ve dalgalı tüylerle. dışı ise saçaklı tüylerie kaplıdır. Kulaklarının biçimini koruması için bu köpeği küçük kontinental spaniel ile çiftleştirmemek gerekir. İkisinin çiftleşmesinden oluşan yavrular kulaklarının özelliği nedeniyle kusurlu sayılırlar. Pappilon, zarif, sporcu bir küçük köpektir. Yükseklik: 28 cm. Ağırlık: 4.1-4.5 kg. Tüyleri, siyah ve beyaz, kahverengi ve beyaz ya da siyah ve beyaz çizgili olabilir. Özel bakım gerektirir.
  Kişiliği: Dengeli, itaatkar, sessiz.
  Özelliği: En cana yakın insan dostudur; küçük olmasına rağmen dayanıklı ve uyumludur.

  PEKİNESE
  Köken: Muhtemelen spitz kanı taşır; fakat kökeni dört bin yıllık bir tarihin sisleri içinde kaybolmuştur. Yüzyıllarca Pekin imparatorluk ailesinin gözdesi olmuştur. 1860 yılında bu köpekleri Yazlık Saray'ın harabeleri arasında bulan İngiliz ve Fransız askerler tarafından Avrupa'ya getirildi.
  Tanımı: Yükseklik: 30.4-45 cm. Ağıriık: 3.6-4.5 kg. İri bir başı vardır. Gözlerinin arası açıktır. Kısa ama belirgin bir bumu, kırışık bir yüzü vardır. Ağzı kapalı durur, dişleri ve dili görünmez. Gözler: iri, siyah, berrak, biraz çıkık. Kulaklar: yürek biçiminde. uzun tüylü. Boyun:kısa ve kalın. Tüyler: uzun ve düz, ağır yeleli ve bol. Koyu kırmızı ve albino dışında her renk olabilir.
  Kişiliği: Duyarlı, efendisine karşı son derece duygulu, yabancılara karşı kuşkucu, vakur, sadık, itaatkar, çılgınlık derecesinde cesur.
  Kullanımı: Klasik bir apartman ve kucak köpeğidir. Gerektiğinde havlayan bir bekçi köpeği haline de gelebilir.
  Not: Sık taranmalıdır. Dişlerini erken yaşta kaybetmemesi için diş temizliği gerekir.


  PUG
  Kökeni: Dört yüz yıl kadar önce Çin'den Hollanda'ya getirildi, daha sonra İngiltere'de mükemmelleştirildi.
  Tanımı: Sağlam bir gövdesi, iyi gelişmiş bir kas yapısı vardır. Yükseklik: 25.4-28 cm. Ağıriık: 6.3-6 kg. Yuvarlak, iri bir başı; kısa, köşeli bir yüzü vardır. Alnında derin kırışıklıklar görülür. Gözler: çıkık, yumuşak bakışlı. Kulaklar: sarkık, kadife yumuşaklığında. Kuyruk: kalçalarına doğru kıvrık. Bacaklar: düz ve güçlü. Tüyler: yumuşak ve parlak. Renkler: kayısı sarısı, gümüş, siyah; yüzünde mask olabilir.
  Kişiliği: Özellikle efendisine karşı duygulu, sevimlidir. Sıcak havalardan kötü etkilenir. Sıcak havalarda kapalı arabaların içinde ya da havasız apartman katlarında tutulmamalıdır.
  Kullanımı: İnsana eşlik eden bir köpek olarak kullanılır. Özellikle kadınlar arasında popülerdir.


  ROTTWEILER
  Kökeni: Muhtemelen İtalyan mastiffinden gelmektedir. Ortaçağ'da, çoban köpeği olarak kullanıldı. Wuttemberg'deki bir Alman kasabasında, Rottweil'de yetiştirildi. 1800'lerde nesli tükendi. Yirmind Yüzyıl'ın başlarında Stuttgart'da toplanan coşkulu köpek yetiştiriciler sayesinde, yeniden popüler hale geldi.
  Tanımı: İri ve güçlü bir gövdesi vardır. Erkeklerin yüksekliği 60-68 cm., ağırlığı 50 kg. kadardır. Dişiler biraz daha küçüktür. Küresel bir başı vardır; kulaklarının arası oldukça geniştir. Burnu çok iyi gelişmiştir; makas çenelidir. Gözler: koyu kahve, iyi huylu ve sadakatli bir ifade taşır. Kulaklar üçgen, ilen doğru düşük. Kuyruğu çok uzunsa biraz kısaltılmalıdır. Tüyler: kısa, sert ve kalın. Yanaklarında, burnunda, pençelerinde ve bacaklarında izler vardır. Rengi siyahtır.
  Kişiliği: Dengeli, sakin, itaatkar, cesur ve kolay eğitilir. Sadece efendisi saldırıya uğradığı zaman sertleşir.
  Kullanımı: Çoban ve polis köpeği olarak kullanılır, daha önemlisi bekçi ve muhafızdır. İnsana eşlik eden bir köpek olarak da değerlidir ve özellikle çocuklarla arası iyidir.
  Not: Bir batında on iki yavru doğurabilir.

  "THE SMALLEST FELINE IS A MASTERPIECE"

 2. #2

 3. #3

  Default

  labrodor retrıever çok şekermiş
  '' Tehlikeli '' yollarda yürüyorduk bir zamanlar ..

Similar Threads

 1. Tüm Köpek ırkları...4
  By 'FeLiNe in forum Köpekler
  CEvaplar: 7
  Son Mesaj: 30-12-08, 23:35
 2. kedi köpek
  By mazkara in forum Komik resimler
  CEvaplar: 1
  Son Mesaj: 14-12-07, 05:34
 3. Tüm Köpek ırkları...5
  By 'FeLiNe in forum Köpekler
  CEvaplar: 0
  Son Mesaj: 06-11-07, 18:19
 4. Tüm Köpek ırkları...3
  By 'FeLiNe in forum Köpekler
  CEvaplar: 0
  Son Mesaj: 06-11-07, 18:09
 5. Tüm Köpek ırkları... 1
  By 'FeLiNe in forum Köpekler
  CEvaplar: 0
  Son Mesaj: 06-11-07, 17:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Gönderme izinleri

 • Yeni Konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız.
 • Eklenti gönderemezsiniz.
 • Mesajlarınızı düzenleme izniniz yok.
 •