Sonuçlar 1 to 8 of 8

Konu: Tüm Köpek ırkları...4

 1. #1

  Tüm Köpek ırkları...4

  BEAGLE
  Kökeni: Bu cins muhtemelen Elizabeth çağında harrier ile eski ingiliz tazısının çiftleşlirilmesiyle geliştirildi.
  Tanımı: Harrier'e benzer. fakat daha kısa bacaklıdır. Dayanıklı ve çok hareketlidir.Yüksekliği 33-40 cm. ağırlığı 8-2-13.6 kg.dır. Güçlü ama görünüşü kaba olmayan birbaşı, burun delikleri çok gelişmiş siyah bir burnu vardır, Kafatası kubbe biçiminde yüzü uzundur, Gözler: kestane ya da ela. tatlı bakışlı. Kulaklar uzun, yanlara doğru sarkık, Boyun; uzun, hafif sarkık. Uylukları çok kaslı. Ayaklar yuvarlak ve güçlü. Tüyleriyle ayırt edilebilen iki ayrı tipi vardır: biri yumuşak. diğeri sert tüylüdür. Renkler: siyah desenli mavi, beyaz, siyah, portakal veya üçrenklidir.
  Kişiliği: Duygulu, neşeli, temiz sakin, hoş görünüşlü, güzel sesli.
  Kullanımı: Yaban tavşanı, sülün ve bıldırcın avında uzmanlaşmıştır. Ancak balık avında da kullanılır. Insana eşlik eden köpek olarak da olumlu bir şöhrete sahiptir, Minyatür bir türü de vardır. Elizabeth baegle'si denilen bu türün yüksekliği 30 cm. kadar. ağırlığı ise l0 kg. dir. Geçmişte avcılar bu minyatür köpeği atların terkisinde ava götürürlerdi.


  BELÇİKA ÇOBAN KÖPEĞİ
  Kökeni: Belçika çoban köpeği yüzyıllar boyunca var olmuştur. Ancak, bizim Belçika çoban köpeği olarak bildiğimiz cins, 1891`de Belçika Veterinerlik bilimleri fakültesinden Profesör Reul tarafından yetiştirilmişlir, Profesör Reul başlıca üç tip tanımlamıştır uzun tüylü. kısa tüytü ve kabarık tüylü. Daha sonra, 1907'de, uzun tüylü türün siyah, kısa tüylü türün açık kahverengi ve kömürkarası, kabrık tüylü olan türün ise kül grisi olması gerektiği saptandı. Bütünüyle siyah ve uzun tüylü Belçika çoban köpeği, Groenandael. Brüksel'in birkaç kilometre dışındaki Groenandael'da yaşayan Nicholas Rose tarafından geliştirildi.
  Tanımı: Boyna doğru kalınlaşan siyah parlak tüylü bir cinstir. İdeal yükseklik: erkeklerde 63 cm.. dişilerde 58 cm. dir. Ortalama ağırlık: 26 kg. Kulakları küçük ve dik. üçgen biçiminde, Gözler kahverengi, hafif badem. Bacaklar: sağlam ve kaslı.
  Kişiliği: Cinslerin sürekli geliştirilmesi, Groenandael'in bir kişilik özelliği olan çekingenliğini ortadan kaldırılmasını sağlamışlır. Bu köpeklerin büyük çoğunluğu zekidir ve bellekleri güçlüdür itaatkar, cesur ve ev içinde uysaldırlar.
  Kullanımı: Çoban ve bekçi köpeği olarak kullanılır. Polis köpeği olarak da eğitilebilir Çocuklarla arası iyidir.


  BERNESE
  Kökeni: Aslında koşum işlerinde kullanılmak üzere yetiştirilen köpek İsviçre'nin Berne kentind ve yöresinde peynir üreticilerinin yardımcısı olarak yetiştirilmiştir. Efsanelere göre , Romalı lejyonerler bu köpeği gözcülük işlerinde kullanmışlardır. Daha sonra İsviçre'nin Bern kenti yöresinde aynı türden güçlü bir hayvan geliştirilmiş , bugün bu hayvandan sütçülerin yararlandıkları tür elde edilmiştir. Arabalara koşulan , çocukların oyunlarında onlara bineklik edip arabalarını çeken Bernese bu duygusunu çok özenle ve başarıyla sürdürmektedir.

  Köpeğin Huyu:İyi tabiatlı , uslu , şefkatli ve neşelidir.
  Gereksinimleri: Dengeli ve yeterli beslenmek , adman ve bakım ister. Aile için de çok uygun bir köpek türüdür.

  BICHON FRISE
  Kökeni: On beşinci yüzyılda Maltesee den türetilmiştir.
  Tanımı: Azami yükseklik; 30 cm. Ortalama ağırlık; 3-5 kg. Sivri olmayan orta uzunlukta bir burnu vardır. Makas çenelidir. Gözleri yuvarlak. koyu, zeki bakışlı, sarkık kulaklrı tüylerle kaplıdır. Boyun: uzun. Göğüs: gelişmiş. Kuyruk: sırta doğru kıvrık. Tüyler; parlak, ipeksi 7-10 cm. uzunluğunda, saf beyaz; bazılarında kahve ya da gri lekeli olabilir. Sadece yüzündeki ve ayaklarındaki tüyler kırpılmalıdır.
  Kişiliği: Cesur, canlı, vakur, zeki. duygulu. Güçlü bir mizacı vardır.
  Kullanımı: Rönesans döneminde çok gözde bir köpektir. Goya'nın tablolarında ölümsüzleştirildi. Günmüzde de özellikle Avrupa ve Amerika'da tanınmış bir köpektir.


  BLOODHOUND
  Kökeni: İkibin yıla varan bir geçmişi olan eski bir türdür. Fransa , İsviçre , Belçika gibi Avrupa ülkelerinde kilise mensubunun beslediği köpekler arasında siyah Bloodhound diye bilinen cinsin bir türevi olarak günümüze intikal etmiştir. Köpeğin eski soylularca da çok büyük bir ilgiyele bakıldığı anlaşılmaktadır; avcılıkla, aristokratlar bu hayvana önem vermişlerdir. Oldukça uslu olan köpeğin av merakı çok fazladır. Avını yakaladığında çok şefkatle muamele eder, onu yalamaya başlar ve kuyruğunu sallayıp muhafaza eder.
  Köpeğin Huyu:Bloodhound herkesin beslenmesine uygun gelen bir köpek türü sayılmaz. Aileye şefkat ve ilgi sağlarsa bile, oldukça ciddi, soğuk, muhafazakar mizaçlı bir hayvandır. Hayvanın yaşamı koklamak, bunu anımsamakla geçer, bundan ayrılırsa, bu işi unutur artık ; koku ile iz sürer hayvan.
  Gereksinimleri: Beslenmesinin yeterli ve dengeli olması, programa göre gezdirilmesi şarttır.


  BOBTAİL
  Kökeni: Kökeni bilinmemektedir. Bu konuda üç ayrı görüş vardır, Birinci görüş , bu köpek Baltık bölgesinden gemiyle Büyük Britanya'ya getirilen owtchar adında sık tüylü bir Rus köpeğinden türemiştir. Ikincisine göre. bu cins Briard ve Bergamasco ile yakın akrabadır. Üçüncü bir görüşe göre ise, bu cins barbone vedeer hound ile akrabadır.
  Tanımı: Yürüyüşü esnek , tıknaz ve kaslı bir köpektir. Yükseklik; 56 cm. yada daha fazla dişiler biraz daha kısadır. Ağırlık: 30 kg. kadar. Baş: büyük, kare biçiminde. Gözler: siyah. Kulaklar: küçük, başın iki yanına yapışık gibi, Tüyler kalın, lekeli, lekesiz olmak üzere gri, boz ya da mavinin çeşitli tonlarında. Kuyruk: bobtail (kesik kuyruk) İsminden de anlaşıldığı gibi, kuyruksuzdur. Eski zamanlarda hayvan tüccarlarının köpekleri vergiden muaf tutuluyor ve yaptıkları işi belirtmek için kuyrukları kesiliyordu, Bazı yavrular kuyruksuz doğar, kuyrukları varsa ilk mafsaldan kesilmesi iyi olur.
  Kullanımı: Başarılı bir çoban köpeğidir. Bekçi köpeği. kızak köpeği, avı bulup getiren köpek, insana arkadaşlık eden köpek olarak da kullanılır, Çocuklarla arası özellikle iyidir.
  Not: Tüylerinde duğümlenmeyi önlemek için sık fırçalamak gerekir  BORDER COLLİE
  Kökeni: İskoçyanın sınır köylerinde geliştirilenBu köpek sürü gözetleme Yeteneği ile öne çıkar .Eğitilerbilirliği ve zekasının geliştirilmesi üzerinde durulan köpeğinizin bu niteliğinin belirgin olarak görüldüğünü söyleyebiliriz.Yıllar yılı Uluslararası Çoban Köpeği derneğinin standartları ancak 1976 yılında İngiliz Köpek Kulübünce uygulanabilmiştir. Hayvanın görüşüne dair konulan normların tutturulması mümküm olmasa da onun ödevini yapmada başarılı olması üzeründe önemle durulmaktadır.
  Köpeğin Huyu:Oldukça heyecanlıdır, çocukların gözetimindeki hizmet ve gayretleri köpeğe ailerlere yaklaştırmıştır.
  Gereksinimleri :Bol bol gezi ister.  BORDER TERRİER
  Kökeni: Köpeğin yaptığı işler onun özgün yapısını hazırlamıştır. Bulunduğu arazi dik , kayalık ve yağmur yiyen , yıkanan bir özellik taşır; oldukça uzun mesafeler katedilmelidir. Avlanacak tilki kilometrelerce tırmandıktan sonra ancak aşağı inebilir; köpeğin bunu izlemesi için yürekli güçlü olması gerekir. Ufak yapılı olmasına rağmen Border Terier Kuvvetlidir; uzun süren ıslah çalışamalarında bu özelliği yitirilmemiştir. 1920'lerde Boder Terrier ününü sürdürmüş ve iyi bir avcı olarak tanınmaya devam etmiştir.
  Köpeğin Huyu:Daha körpe yaşlarda çok özenle terbiye edilmelidirler; itaate alıştırılmalıdır. Hayvan aslında sadıktır, dosttur insan.
  Gereksinimleri :Çok hareketli olan köpeğin gzdirilmesi enerjisini sarfetmesine fırsat hazırlanması lazımdır.  BOSTON TERİER
  Kökeni: Boston Terier, Buldog köpeği ile Beyaz İngiliz Terier köpeğinin Amerika'da Maseçuset kentinde 19. yüzyılın sonlarına doğru aşılanması sonucu meydana gelmiştir; bu eşleştirmede seçkin, renk ve işaretleri uyumlu, güçlü damızlıkların seçimine özen gösterilmiştir.Köpeğin şefkatli ve sempatik yapısı ve tabiatı, onun güzel dış görünümüyle birleşince Kuzey Amerika'da çok hoş bir süs köpeği meydana getiriliyordu.Doğumların çoğunda Sezeryan ameliyat gerekliliği köpeğin maliyetini, yükseltme de Boston Terier oldukça yaygın bir tür olarak varlığını sürdürmeye devam etmiştir.
  Köpeğin Huyu:Şefkatli, canlı ve akıllı olan köepk evlerin süsü olduğu kadar, gösterilerde yüz ağartan bir hayvandır.
  Gereksinimleri: Gereksinimleri fazla değildir, haraketli bir yaşamdan gelmemektedir; normal idman ve geziler onun gelişmesi için yeterlidir.Kürkü ise çok az bakımla güzelliğini koruyabilir.


  BOXER
  Kökeni: Resmi, ilk kez bir Flaman dokumasında yer almıştır, Fakat bu sanatçının hayalgücünden kaynaklanmış da olabilir. Çünkü boyer cinsi o sırada mevcut değildi. Bu cins 1850 yılında Münih'de bullenbeisser mastiffi ile bulldogun çiftleşlirilmesiyle geliştirildi. Bu cinslerin ilki, ayı avında kullanıldı; ikincisi ise, boğalarla dövüşmek için. Atalarının vahşi içgüdülerinin bu geçmişten kaynaklandığı düşünülmektedir.
  Tanımı: Boxer en güzel çirkin köpek olarak tanımlanmıştır, Başı vücuduyla orantılı. etsiz ve kırışıksız olmalıdır. Üst çenesi, alt çenesinden biraz daha çıkık ve yukarı doğru kıvrıktır. Agzı kapalı olduğu zaman dili ve dişleri gözükmez. Burnu büyük ve siyah burun delikleri açıklır. Kulaklar: dik durur. uçları ke******. Gözlar: siyah. Yüz; yuvarlak, güçlü ve kaslı: sarkık değıldir. Vücut köşeli olmalıdır. Kuyruk: çok kısa ve dik duruşlu. Ön bacaklar düz ve paraleldir. Yükseklik: erkeklerde 57-63 cm. dişilerde 52.2-58.4 cm. Ağırlık: erkeklerde 30-32 kg., dişilerde 24-25 kg.
  Kişiliği: Boxer çok iyi huylu ve sadık bir köpektir, Kin duymaz ve özellikle çocuklarla arası iyidir. Kolay eğitilir.
  Kullanımı: Boxer polis faaliyetlerinde ayrıca bekçi köpeği, muhafiz ve körler için rehber olarak kullanılır. Daha önemlisi sevimli ve canlı bir arkadaş olarak büyük değer taşır. Hoşgörülü , oyuncu bir köpektir. Ancak yabancılara karşı kuşkucudur . Egzersizden hoşlanır. sıksık uzun yürüyüşlere çıkarılmalıdır.
  Not: Boxer uzun ömürlü blr köpek değildir. Genelikle on yaşına kadar yaşayamaz. Romatizmaya yakalanabilir. Bu nedenla yağmurlu havalarda yürüyüşe çıkarılmamalıdır, Dişleri sık sık veteriner bakımı gerektirir.
  BULLTERRIER
  Kökeni: Bulterrier, bulldog'un Eski Ingiliz terrieri ile çitlleştirilmesi ve bir parça İspanyol pointer cinsinin taşıdığı kanın da eklenmesiyle ortaya çıktı. Tüyleri beyaz olan türü 1850 de tanıtıldı.
  Tanımı: Öne doğru çok uzun, oval bir başı, güçlü çene kemikleri sağlam, sağlıklı ve düzgün dişleri vardır. Gözler siyah, küçük. badem biçiminde. Omuzlar güçlü ve kaslı. Vücut: dolgun ve yuvarlak. Kuyruk: yatay duruşlu. Tüyleri, kısa. sert va parlaktır, Renkler saf beyaz. ya da baş kısmı siyah lekeli veya kaplan desenli kaplan, sarımsı kahverengi. siyah ya da üç renkli. Yükseklik: 53-56 cm, Ağırlık: 23.5 ile 28 kg, arasında olmalıdır.
  Kişiliği: Bir zamanlar son derece vahşi bir köpekti. Ancak, modern yetiştiriciler tarafından kibarlaştırılmıştır. Günümüzde, iyi huylu, sadık, nazik ve itaatkar bir köpektir.
  Kullanımı: Kan dökücü ve cesur bir gladyatör olarak dünya ya geldi. Daha sonra. sürü bekçisi, fare avcısı, insan dostu ve muhafız _ bekçi olarak kullanıldı.
  Not: Gösteri amacıyla iki ayrı sınıfa ayrılmıştır: beyaz ve renkli.

  BULLMASTIFF
  Kökeni: Mastiffler ile Buldogların çiftleştirilmesiyle 1924'te elde edilmiştir.
  Tanımı: Yapısı güçlü ama hantal olmayan bir köpektir. Erkekler 63,5-68.5 cm. yüksekliğinde ve 50-58 kg, ağırlığında: dişiler 61-66 cm. yüksekliğinde ve 45-54 kg. ağırlığındadır, Büyük, dörtköşe ve kırışıklarla kaplı bir başı; açık ve geniş burun delikleri, güçlü ve düzgün dişleri vardir. Gözleri koyu eladır, aralarında bir kırışıklık vardır, Kulaklar V biçminde, geriye doğru düşük. Kuyruk:düz ya da kıvrık. bacakların ortasına kadar uzanır. Tüyler: açık kahverengi,kızıl ve kaplan renklerınin bütün tonfarını taşır. Kısa ve serttir.
  Kişiliği: Neşeli, korkusuz. dengeli, itaatkar ve duyguludur. Ancak bu köpek enerjik bir efendinin emrinde olmalıdır.
  Kullanımı: Avcı ve muhafız olarak çok değerlidir, ordu ve polis faliyetlerinde yardımcı olur. Güney Afrika Elmas Derneği tarafından, bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır. Günümüzde esas olarak en ürkütücü bekçi köpeği ve muhafız olarak kullanılır. Aileyle birlikte yaşamayı sever ve aile ortamına gayet iyi uyar. Şişmanlamaması için iyi bir beslenme rejimi uygulanmalı ve sık sık yürüyüşe çıkartıkmalıdır.

  CAİRN TERRİER
  Kökeni: Köpeğin Skye'de geliştirildiğibilinmektedir.İlkin diğer türlerle karıştırılan hayvanın , makbul tüyleri ve güzel görünümü onun özgün bir tür olarak gelişmesini hazırlamış, Skye'de çok miktarda tarihi yıkıntılar içinde tilki ve tavşan avlamada onun derli toplu vucüduyla oyuk ve deliklere kolaylıkla girebilmesi kendisini vazgeçilmez bir köpek durumuna getirmiştir.Asrın sonuna doğru çok daha fazla benimsenen Skye Terrier gübümüzde İngiltere ve Amerika'da ev köpekleri arasında yer almaktadır.
  Köpeğin Özellikleri:Kısaca şöyle belirtebiliriz; sevimli akıllı , sadık ama kavgacıdır;sessiz kendi halinde bir köpek isteyenlere uygun bir köpek sayılmaz.
  Gereksinimleri :Biraz bakım, biraz idman; geziden ileri gitmez.  "THE SMALLEST FELINE IS A MASTERPIECE"

 2. #2
  The Avatar
  Guest

  Default

  beagle lar pek bir şirin

 3. #3

  Default

  Sokak köpekleride dahil tüm cinsler sevimli ve şirindir:yapis:
  "THE SMALLEST FELINE IS A MASTERPIECE"

 4. #4
  The Avatar
  Guest

  Default

  hepsi sirin evt

 5. #5
  maydanoz
  Guest

  Default

  ROTTWEILER,,STAFFORD SHİRE TERRİER,,AMERİKAN PİTBULL TERRİER,,DOBERMAN PINSCHER,,BULLTERRIER,,hiç sevimli gelmedi banakork:

 6. #6

  Default

  ne bu biçim köperk miş bu BICHON FRISE

 7. #7

  Default

  BICHON FRISE

  kankam bu gercekmi sahtemi eheueheu :D:D:D
  Öyle bakki gözlerim solsun karsımda çicek Öyle suski dillerim kalmasın söze gerek

 8. #8

  Default

  beagle ve bernese çok qüsell :D:utan:
  '' Tehlikeli '' yollarda yürüyorduk bir zamanlar ..

Similar Threads

 1. Tüm Köpek ırkları... 2
  By 'FeLiNe in forum Köpekler
  CEvaplar: 2
  Son Mesaj: 26-01-09, 01:38
 2. kedi köpek
  By mazkara in forum Komik resimler
  CEvaplar: 1
  Son Mesaj: 14-12-07, 05:34
 3. Tüm Köpek ırkları...5
  By 'FeLiNe in forum Köpekler
  CEvaplar: 0
  Son Mesaj: 06-11-07, 18:19
 4. Tüm Köpek ırkları...3
  By 'FeLiNe in forum Köpekler
  CEvaplar: 0
  Son Mesaj: 06-11-07, 18:09
 5. Tüm Köpek ırkları... 1
  By 'FeLiNe in forum Köpekler
  CEvaplar: 0
  Son Mesaj: 06-11-07, 17:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Gönderme izinleri

 • Yeni Konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız.
 • Eklenti gönderemezsiniz.
 • Mesajlarınızı düzenleme izniniz yok.
 •