Kozmetik endüstrisinin her gün piyasaya sürdüğü yığınla kozmetik ürünün, yıllar içinde milyonlarca hayvanın yaşamına sebep olduğunu unutmamalıyız! Kozmetik ürünlerin bileşenleri olabilecek yeni maddeler için genellikle tavşanlar ve kemirgenler üzerinde vahşi deneyler düzenleniyor. Bu maddeler zehirlilik, deri ve göz tahrişleri, deri alerjilerine yol açma, kalıtsal bozukluğa ve kansere neden olan özellikler bakımından test ediliyor. Bu ve buna benzer pek çok örnekte insan dışı hayvanların, insanların süslenmeleri uğruna acı içinde öldürüldüklerini görüyoruz. Tabii bu durum kamuoyunun gözlerinden uzak köşelerde yapıldığı için kimse görmüyor; göz görmeyince de vicdan umursamıyor.


Hayvan deneylerinin alternatifi yok mu?


Tabii ki bu deneylerin alternatifleri var. Bugün dünyanın en büyük kozmetik firmalarından REVLON, AVON ve ORIFLAME gibi uluslararası firmalar ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmiyorlar. Yeni ürünlerini alternatif deney yöntemleri kullanarak test ediyorlar. Avon 1989 Nisan'ında, Eytex denilen sentetik bir madde üzerindeki testlerin olumlu sonuç verdiğini ve bundan böyle deneylerini bu madde üzerinde uygulayacağını açıklayarak, hayvan deneylerine alternatif bir deney yöntemini kamuoyuna açıklamıştır.
....

Bireysel olarak kozmetik ürün tüketiminizdeyse ürün seçiminize dikkat ediniz. Özellikle ülkemizde yaygın olarak satılan AVON ve ORIFLAME markaları hayvan deneyi yapmayan kozmetik firmalarıdır. Bu firmalar dışında hayvanlar üzerinde deney yapmayan kozmetik firmalarının isimleri ve web adresleri:


www.esteelauder.com

www.nivea.com

www.revlon.com

www.wella.com

www.avon.com




"cruelty free" (işkencesiz) ibaresiyle belirtilmektedir